Najlepsze Porady ZdrowieProteiny - czym są i jaka jest ich rola w organizmie? Ocena 5 na podstawie 3 komentarzy

Proteiny - czym są i jaka jest ich rola w organizmie?

Proteiny - czym są i jaka jest ich rola w organizmie? Jajka są źródłem protein

Proteiny to białka proste, które zbudowane są jedynie z aminokwasów. Stanowią budulec ludzkich mięśni, narządów i gruczołów, a przy tym odgrywają ważną rolę w syntezie białek w organizmie, procesach metabolicznych i są składnikiem krwi i enzymów. Ta wielofunkcyjność sprawia, że ich niedobór może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Równie groźny może też być ich nadmiar. Co jeszcze należy wiedzieć o proteinach? W jakich pokarmach występuje ich najwięcej i jak prawidłowo skonstruować swoją dietę? Zapraszamy do lektury!


Jaką rolę w organizmie odgrywają proteiny?
Proteiny to, jak wspominano, białka składające się tylko z aminokwasów. Można je podzielić na te wartościowe, które zawierają wszystkie aminokwasy i są pochodzenia zwierzęcego oraz niepełnowartościowe, pochodzenia roślinnego, które są pozbawione niektórych aminokwasów. Oba rodzaje pełnią ważne funkcje w naszym organizmie - są składnikami krwi, limfy i enzymów, chociażby insuliny. Odbudowują one też zniszczone tkanki ciała, wchodzą w skład białych krwinek, przez co mają wpływ na układ odpornościowy, a także regulują ciśnienie krwi i pH płynów ustrojowych. Ponadto biorą udział w regulacji układu hormonalnego i pomagają w przyswajaniu części witamin i minerałów.

Jak objawia się niedobór protein?
Odpowiednia ilość białek w organizmie jest mu na tyle potrzebna, że każdy niedobór szybko prowadzi do dobrze widocznych i uciążliwych dolegliwości. Wśród nich znajduje się gorsze samopoczucie, apatia i zmęczenie. Nasz mózg zaczyna gorzej funkcjonować, trudniejsze jest skupienie się i zapamiętywanie rzeczy i zdarzeń. Pogarsza się również kondycja skóry, włosów i paznokci, a wszelkie rany goją się o wiele wolniej. Konsekwencje niedoboru protein są groźne szczególnie dla dzieci i kobiet w ciąży - braki białek mogą prowadzić do zaburzeń rozwoju i problemów układu nerwowego.

A nadmiar protein?
Zbyt dużo białek w diecie i organizmie także jest szkodliwy dla organizmu. Ich nadmiar wiąże się z wydalaniem azotu stanowiącego produkt przemiany białek. Azot przetwarzany jest w mocznik i amoniak, a substancje te filtrowane są przez nerki i wątrobę. W ten sposób nadmiar protein, który może się zdarzyć w czasie diet wysokobiałkowych, obciąża te narządy i może nawet zwiększyć ryzyko kamicy nerkowej. Sprzyja też powstawaniu osteoporozy - zwiększa bowiem wydalanego z organizmu białka.

Które produkty zawierają najwięcej białka?
Proteiny, które są najlepiej przyswajalne znajdzie się przede wszystkim w mięsie i rybach. Najwięcej i najcenniejsze z nich zawiera białe mięso - to z kurczaka, indyka czy królika. Dobrym źródłem są również ryby morskie takie jak łosoś, dorsz, makrela czy sardynki. Ponadto znaleźć w nich można także dobroczynne kwasy omega-3. Inne źródła białka to jaja i wszelki nabiał - jogurty, sery i twarogi. Spośród produktów roślinnych warto wybierać rośliny strączkowe (fasolę, soję, soczewicę), orzechy, ziarna słonecznika i kaszę gryczaną oraz jaglaną.

Dodaj komentarz

Porada Proteiny - czym są i jaka jest ich rola w organizmie?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 77
facebook unlike 1

Czy opis porady Proteiny - czym są i jaka jest ich rola w organizmie? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Proteiny - czym są i jaka jest ich rola w organizmie?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w komentarzu

Rozalia Kaczmarczyk
Dodano:
facebook like 3
facebook unlike 0

hmmm ciekawe

Jerzy Sikorski
Dodano:
facebook like 4
facebook unlike 0

dobrze wiedzieć


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

i sprawdzić vin... :)
mocne czerwone wina dobrze smakują w sosie spaghetti ! -...
Polecam Okna z profilu Streamline to nowoczesne rozwiązania,...
antykoncepcja :D
Czy porada Jak myć warzywa i owoce? przydała Ci się ? Może...
ciekawa porada
porada dość ciekawa
Filtr to bardzo dobry sposób na pozbycie się chloru z wody