09.02.2024

Skąd bierze się cellulit?

Skąd bierze się cellulit?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Ewa Wojciechowska
Ewa jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z kulinariami i zdrowym gotowaniem. Jej artykuły zawierają przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, porady dotyczące planowania posiłków oraz informacje o wartościach odżywczych różnych produktów.
Udostępnij

Cellulit to wszelkiego typu nierówności, zgrubienia, dołeczki oraz pofałdowania, które niezwykle często określa się mianem pomarańczowej skórki. Cellulit dotyka większość kobiet i jest sporym utrapieniem, ponieważ ma wpływ na estetyczny wygląd ciała. Jak właściwie powstaje cellulit na ciele i czy można się przed nim w jakiś sposób uchronić? A co zrobić, kiedy cellulit na naszym ciele jeszcze bardziej się powiększa? Na wszystkie nurtujące Cię pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.


W jakich miejscach pojawia się cellulit?
Cellulit najczęściej występuje na brzuchu, piersiach, udach oraz na rękach w okolicy ramion. Wygląd cellulitu najczęściej jest zależny od stopnia jego zaawansowania — im wyższy topień cellulitu, tym trudniej będzie sobie z nim poradzić. Kiedy cellulitowi towarzyszy nadwaga i jest on widoczny nawet na pierwszy rzut oka, należy zaliczyć go do chorób. Cellulit jest bezpośrednio związany z ilością tłuszczu w organizmie, dlatego cellulit staje się wyraźniejszy im większy mamy przyrost tłuszczu. Na powstanie cellulitu bardziej narażone są panie otyłe, a także kobiety, u których tłuszcz gromadzi się w dolnych partiach ciała. Pod skórą widoczne są grudki, czyli komórki tłuszczowe, które wraz z rozwojem cellulitu coraz bardziej naciskają na naczynia krwionośne i limfatyczne, co grozi pogorszeniem krążenia, a także przemiany materii, m.in. słabiej są przyswajane składniki odżywcze i wolniej usuwane są toksyny, które zalegają w tkankach. Kobietom trudno walczyć z cellulitem, ponieważ organizm odkłada tłuszcz na okres ciąży.

Co przyczynia się do powstania cellulitu?
Jedną z głównych przyczyn powstawania cellulitu jest siedzący tryb życia, a także brak ruchu. Oczywiście równie ważnym czynnikiem jest odpowiednia dieta, z której warto usunąć duże ilości cukrów oraz soli. Do cellulitu może także przyczynić się noszenie zbyt ciasnych ubrań, które przyczyniają się do zwiększenia problemów z krążeniem. Co więcej, na cellulit narażone są osoby, które nałogowo palą papierosy, a także wykazują wady postawy.

Stopnie cellulitu

  • I stopień — zazwyczaj cellulit nie jest zbytnio widoczny, żeby go zobaczyć, trzeba delikatnie ścisnąć skórę, która robi się grudkowata.
  • II stopień — jest dokładnie taki sam jak stopień pierwszy, jednakże skóra wygląda, jak skórka pomarańcza i przy dotykaniu może boleć.
  • III stopień — cellulit widoczny jest bez ściskania i wszystkie grudki mają zwiększoną objętość, skóra jest nierównomierna.
  • IV stopień — skóra podczas dotykania boli, a sam cellulit jest łatwo wyczuwalny.


Czy można zwalczyć cellulit?
Pamiętaj, że lepiej przeciwdziałać niż leczyć, jednakże, gdy pojawi się u Ciebie cellulit I lub II stopnia szybko zacznij wprowadzać do swojego życia zmiany. Skuteczne w zwalczaniu cellulitu są sposoby związane z oczyszczeniem organizmu z zatrzymywanej się w nim wody, pobudzenie ukrwienia, a także zastąpienie tłuszczu mięśniami. A więcej, należy zwiększyć dawkę codziennego ruchu — chodź na spacery, wybieraj się na przejażdżki rowerowe, wybierz się na basen lub uprawiaj cardio, lub ćwiczenia interwałowe. Pamiętaj, aby zmienić swoją dietę — jeżeli zredukujesz ilość spożywanego cukru oraz soli pozbędziesz się nadmiaru wody z organizmu. Oczywiście oprócz takich działań, możesz również starać się samodzielnie poprawić ukrwienie dolnych partii ciała poprzez codzienny masaż żelami i olejkami, a także naprzemiennego prysznicu zimną i ciepłą wodą.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Masaże olejkami pomogły mi zredukować cellulit znajdujący się na udach, dodatkowo lekkie ćwiczenia i jazda rowerem. Teraz mogę nosić z powrotem krótkie sukienki.
~Ola
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy porada Skąd bierze się cellulit? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Skąd bierze się cellulit?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w komentarzu
~Porada Skąd bierze się cellulit?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawa porada
~Krystian Kozłowski
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności