09.02.2024

Soczewica - jakie są jej rodzaje i właściwości?

Soczewica - jakie są jej rodzaje i właściwości?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Karolina Wiśniewska
Karolina jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z domem i ogrodem. Jej artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące aranżacji wnętrz, pielęgnacji roślin, oraz organizacji przestrzeni wokół domu.
Udostępnij

Soczewica to składnik, który coraz częściej pojawia się w jadłospisach nie tylko wegetarian i wegan, ale też osób chcących zadbać o swoje zdrowie i zrzucić kilka kilogramów. Roślina ta prawdopodobnie pochodzi z terenów Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej, a z jej dobroczynnych właściwości korzystali już starożytni Rzymianie, Grecy i Egipcjanie. Obecnie w sklepach mamy dostęp do różnych rodzajów soczewicy, które różnią się od siebie kolorem, kształtem i właściwościami. Dlaczego warto spożywać soczewicę i jaki rodzaj dla siebie wybrać? Zapraszamy do lektury!


Właściwości soczewicy
Jak już wspomniano soczewicę do swoich diet wprowadza coraz więcej osób. Stanowi ona źródło potasu, wapnia oraz cynku, dzięki czemu reguluje ciśnienie tętnicze. Zawiera w sobie również taniny, czyli działające przeciwbakteryjnie garbniki roślinne, zmniejszające ryzyko zachorowania na raka i likwidujące wolne rodniki. Ponadto soczewica ma pozytywny wpływ na układ krążenia, dzięki czemu zapobiega miażdżycy, zawałowi serca czy udarowi mózgu. Jest też źródłem łatwo przyswajalnego białka oraz błonnika i ten sposób nie tylko reguluje procesy trawienne, ale i stanowi wspaniały zamiennik mięsa. Dostarcza też ona organizmowi witamin z grupy B, witaminę C, żelazo i kwas foliowy.

Rodzaje soczewicy
Najpopularniejszymi w Polsce rodzajami soczewicy jest czerwona i zielona, jednak warto pamiętać o tym, że na świecie występuje o wiele więcej jej odmian. Soczewica czerwona to tak naprawdę pozbawiona łupinki soczewica brązowa. Jej wnętrze jest niewielkie i miękkie, dzięki czemu w odróżnieniu od innych roślin strączkowych, gotuje się ją stosunkowo szybko. Wspaniale sprawdzi się jako baza dla sosów i zup. Soczewica zielona natomiast wyróżnia się delikatnym smakiem i tym, że po ugotowaniu pozostaje sypka. Dzięki temu można ją z powodzeniem dodawać do past kanapkowych, farszów na pierogi czy sałatek. Syci najbardziej ze wszystkich rodzajów. Soczewica brązowa to natomiast jeden z tych rodzajów, który się długo gotuje - nawet godzinę i to po uprzednim namoczeniu. Jej nasiona są czerwone w środku, a z zewnątrz pokryte łupinką, której kolor może się wahać od khaki do ciemnego brązu. Cechuje się ona intensywnym smakiem, a dzięki temu, że podobnie jak soczewica zielona, nie rozpada się w czasie gotowania, może być używana jako dodatek do pasztetów, pieczywa czy gulaszu. Mniej znane rodzaje soczewicy to czarna i żółta. Czarna wyróżnia się swoim ciemnym kolorem, zawiera w sobie duże ilości białka, błonnika i przeciwutleniaczy, a jej nasiona mają intensywny, ziemisto-orzechowy smak. Soczewica żółta natomiast gotuje się najkrócej, jest najdrobniejsza i ma bardzo delikatny smak. Stanowi więc dobra bazę dla sosów, zup i puree.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Nigdy nie miałam okazji próbować soczewicy, teraz na pewno po nią sięgnę.
~~Ala
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy porada Soczewica - jakie są jej rodzaje i właściwości? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Soczewica - jakie są jej rodzaje i właściwości?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w komentarzu
~Porada Soczewica - jakie są jej rodzaje i właściwości?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności