09.02.2024

Tetracykliny — czym są?

Tetracykliny — czym są?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Tetracykliną nazywamy antybiotyki, które charakteryzują się szerokim spektrum działania, tj. skutecznie likwidują wiele gatunków bakterii. Po podaniu drogą doustną tetracykliny przenikają do tkanek i narządów, a także ośrodkowego układu nerwowego. Tetracykliny dostępne są w aptekach w postaci tabletek, roztworów, żelów, maści oraz kremów — wszystkie rodzaje tetracykliny można wykupić na receptę. W poniższym artykule dowiesz się, jak działają tetracykliny oraz do czego są wykorzystywane w medycynie.


Działanie tetracykliny
Tetracyklina przede wszystkim hamuje procesy biosyntezy, tj. doprowadza niemal do zaniku tworzenia się białka w komórkach bakterii, a w wyniku tego procesu dochodzi do zahamowania rozwoju komórki — nie zostaje ona zabita. Tetracyklina nie jest antybiotykiem bakteriobójczym, lecz bakteriostatycznym.

Zastosowanie w medycynie
Tetracyklinę najczęściej stosuje się w leczeniu trądziku pospolitego i różowatego, przewlekłego zapalenia spojówek oraz wszelkich zakażeń skóry i tkanek miękkich. Co więcej, tetracyklina bywa wykorzystywana do leczenia zakażenia pęcherza i cewki moczowej. Jest to także skuteczny antybiotyk przeciwko rzeżączce, kile czy ziarnicy wenerycznej. Tetracykliny bywają wykorzystywane do zwalczania dżumy oraz malarii — skutecznie sprawdzają się również w walce z zakażeniami przewodu pokarmowego.

Skuteczność tetracykliny
Antybiotyki z grupy tetracyklin nie zawsze są skuteczne. Wynika to z tego, że musi zostać podane odpowiednie stężenie tetracykliny w miejscu zakażenia, żeby doszło do zahamowania jego wzrostu, a zarazem musi być ono równie bezpieczne dla dobrych komórek.

Interakcje
Tetracyklina wchodzi w interakcje z różnorodnymi preparatami, lekami ziołowymi, a także z żywnością, dlatego należy poinformować lekarza prowadzącego o przyjmowanych równolegle lekach, nawet preparatach przyjmowanych bez recepty. Zmniejszone wchłanianie tetracykliny związane jest ze zbyt dużą ilością nabiału w codziennej diecie, a także ze spożywaniem produktów bogatych w magnez, cynk, glin, wapń i żelazo. Jeżeli nie możemy zmienić swojej diety, należy zadbać o to, aby wspomniane substancje jeść kilka godzin po zażyciu antybiotyku, kiedy wchłonie się on do przewodu pokarmowego. Tetracyklina wchodzi w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi, dlatego w trakcie antybiotykoterapii oraz tydzień po jej zakończeniu, należy stosować dodatkową antykoncepcję niehormonalną.

Skutki uboczne
Spożywanie tetracykliny związane jest z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Do najczęściej zgłaszanych dolegliwości można zaliczyć problemy z przewodem pokarmowym, tj. nudności, ból brzucha oraz biegunka, które zazwyczaj występują tuż po ustaniu leczenia. W trakcie antybiotykoterapii należy przyjmować regularnie produkty przywracające prawidłową florę bakteryjną, czyli tzw. probiotyki. Stosując tetracyklinę, należy uważać na promienie UV, ponieważ skóra zostaje przez antybiotyk uwrażliwiona i mogą pojawić się na niej nieestetyczne przebarwienia. W czasie podawania tetracykliny powinno się kontrolować czynność wątroby, a także czynność nerek i morfologię krwi.

Przedawkowanie
Jeżeli tetracyklina zostanie przedawkowana pojawią się niepokojące dolegliwości — jak najszybciej trzeba udać się do lekarza w celu szybkiego usunięci z organizmu substancji, która jeszcze się nie wchłonęła. Możliwe jest w tym celu sprowokowanie wymiotów, a także płukanie żołądka. Do częstych metod, jeżeli pacjent jest przytomny, należy podanie mleka, węgla aktywnego oraz innych związków, które zobojętniają kwasy żołądkowe.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy porada Tetracykliny — czym są? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Tetracykliny — czym są?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Tetracykliny — czym są?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
coś w tym jest
~Fabian Zakrzewski
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności