Afty w jamie ustnej stanowią nieprzyjemny i bolesny ubytek błony śluzowej. Mimo że sam w sobie jest on niegroźny, to potrafi zatruć życie i niekiedy również sugeruje, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Istnieją jednak sposoby złagodzenia uciążliwych objawów aft i przyspieszenia ich leczenia. Znając dodatkowo przyczyny powstawania aft, można skutecznie im zapobiegać, np. poprzez właściwą higienę jamy ustnej. Więcej na temat sposobów radzenia sobie z problemem powstawania aft znajdziecie w niniejszym artykule.
Czym są afty i jakie są ich objawy?
Najprościej mówiąc, afta to zmiana pojawiająca się w obrębie jamy ustnej, którą stanowi biały lub żółty nalot otoczony zaczerwienieniem. W zależności od konkretnego rodzaju afty, przybiera ona różny rozmiar (pomiędzy 0,5 mm a kilkoma centymetrami) oraz formę (pojedynczej nadżerki lub całego skupiska). Sama w sobie afta nie przynosi negatywnych skutków dla zdrowia - afty duże mogą jedynie pozostawiać po zregenerowaniu się blizny, a afty małe cechują się skłonnością do ponownego powstawania. Omawianym ubytkom błon śluzowych towarzyszą jednak nieprzyjemne objawy związane z odczuwanym bólem oraz dyskomfortem, dlatego też warto w miarę możliwości im zapobiegać i w razie ich wystąpienia stosować produkty kosmetyczne znieczulające oraz wspomagające proces gojenia uszkodzonych tkanek.
Afty w jamie ustnej - profilaktyka
Jako że często wymienianą przyczyną powstawania aft w obrębie jamy ustnej jest niedbanie o higienę jamy ustnej lub robienie tego w nieprawidłowy sposób, warto pochylić się nad tym zagadnieniem. Codzienna higiena jamy ustnej powinna przebiegać w kilku etapach (nitkowanie zębów, szczotkowanie i stosowanie płynu do płukania jamy ustnej) i zostać uzupełniona o regularne wizyty u dentysty (przeglądy, usuwanie kamienia nazębnego oraz leczenie chorych zębów). Profilaktyka aft może obejmować również: prowadzenie zdrowego trybu życia, dbanie o prawidłową dietę, korzystanie z pasty do zębów bez dodecylosiarczanu sodu, używanie szczoteczki z włosiem o odpowiednio dobranej twardości czy też w miarę możliwości zminimalizowanie poziomu odczuwanego stresu. Nie należy zapominać, że powstawanie aft może także świadczyć o poważniejszych zaburzeniach, chorobach lub niedoborze witamin. Warto zatem skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza gdy problem jest szczególnie uciążliwy lub pojawia się stosunkowo często.
Afty w jamie ustnej - jak złagodzić ich objawy?
Jeśli jednak borykamy się właśnie z aftą i jej obawy są dość nieprzyjemne, możemy je złagodzić poprzez miejscowe stosowanie produktu kosmetycznego Aftident®. Jest to żel do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej, który znieczula, chłodzi, chroni przed dalszymi uszkodzeniami oraz przyspiesza gojenie. Afty mają to do siebie, że przechodzą z reguły samoistnie. Proces ten trwa jednak dłużej niż w przypadku stosowania produktów kosmetycznych wspomagających regenerację uszkodzonych tkanek. Żel do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej Aftident® może być używany już u dzieci, które ukończyły 6. rok życia. Przed skorzystaniem z tego produktu kosmetycznego w przypadku dzieci należy jednak koniecznie skontaktować się z lekarzem stomatologiem.