Najlepsze Porady ZdrowieWalka z łojotokowym zapaleniem skóry głowy – jak zacząć?

Walka z łojotokowym zapaleniem skóry głowy – jak zacząć?

Walka z łojotokowym zapaleniem skóry głowy – jak zacząć?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to powszechna i uciążliwa choroba dermatologiczna, która negatywnie wpływa na jakość życia. Świąd, łuszcząca się skóra, podrażanie utrudniają codzienne funkcjonowanie, powodują liczne kompleksy. Właściwa pielęgnacja i dobór odpowiednich produktów mogą pomóc w kontrolowaniu objawów i poprawie stanu skóry. Jak skutecznie walczyć z łojotokowym zapaleniem skóry głowy? Jakie kosmetyki stosować, aby pozbyć się przykrych objawów?


Objawy i przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy – co warto wiedzieć?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, najczęściej pojawia się u osób między 18 a 40 rokiem życia. Charakteryzuje się obecnością suchych, złuszczających się łusek na skórze głowy, świądem, wysiękiem, licznymi podrażnieniami skóry głowy. Etiologia tego schorzenia jest wieloskładnikowa. Do najczęstszych przyczyn zalicza się nadmierne wydzielanie sebum, prowadzące do silnej proliferacji grzybów Malassezia. Ten proces wywołuje stan zapalny skóry i prowadzi do powstawania charakterystycznych objawów. Inne przyczyny to czynniki środowiskowe np. nieodpowiednia dieta, długotrwały stres itp.

Walka z łojotokowym zapaleniem skóry głowy – od czego zacząć?

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy jest długotrwałe, wymaga regularności i zaangażowania. Na początek warto skonsultować się z dermatologiem, który wykona dokładną diagnozę, pozwalającą na wykluczenie innych chorób skórnych o podobnych objawach. Ważna jest codzienna, odpowiednia higiena i pielęgnacja. Niezbędnym elementem w walce z chorobą jest regularne mycie włosów. Należy wybierać odpowiednie szampony, które usuwają uciążliwe skutki https://drmaxdrogeria.pl/zdrowie/problemy-dermatologiczne/lojotokowe-zapalenie-skory. Oprócz pielęgnacji w terapii łojotokowego zapalenia skóry ważna jest dieta i styl życia. Codzienne posiłki powinny być bogate w witaminy, minerały oraz zdrowe tłuszcze, wspomagające zdrowie skóry. Należy nauczyć się radzić sobie ze stresem oraz prowadzić aktywny tryb życia.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiednich szamponów ma ogromne znaczenie w walce z łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Dla chorych polecane są m.in.:

  • Szampony przeciwgrzybicze – preparaty zawierające substancje przeciwgrzybicze, takie jak ketokonazol, mikonazol czy cyklopiroks pomagają w redukcji ilości grzybów Malassezia.

  • Szampony złuszczające – szampony z kwasem salicylowym lub mocznikiem pomagają w delikatnym usuwaniu nadmiaru łusek i złuszczaniu naskórka.

  • Szampony przeciwzapalne – substancje takie jak siarczan selenu czy przeciwzapalne substancje ziołowe są skuteczne w zmniejszeniu stanu zapalnego skóry.

Inne substancje, które powinny zawierać szampony na łojotokowe zapalnie skóry to: ekstrakt z tymianku, ekstrakt łopianu, ekstrakt z aloesu, ekstrakt z brzozy, ekstrakt z pokrzywy, olejek szałwiowy, olejek z mięty pieprzowej, dziegieć. Kosmetyki powinny mieć naturalny skład, bez sztucznych dodatków, które mogą nasilać dolegliwości. Muszą usuwać łuski, a jednocześnie nawilżać i dbać o prawidłowe pH skóry. Należy pamiętać, że podstawą leczenia choroby jest regularność. Specjalistyczne szampony należy stosować co najmniej przez 3-4 miesiące, kilka razy w tygodniu.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry jest trudne, ale odpowiednia pielęgnacja i stosowanie szamponów o dobrym składzie pozwala usunąć meczące objawy.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
Czy nasza porada Co jeść, by poprawić kondycję mózgu? pomogła...
Czy porada Mity, które utrudniają odchudzanie przydała Ci się...
ciekawe może i tak...
Czy inspiracja Witamina D - czy warto suplementować? pomogła...