09.02.2024

Witamina D - dlaczego jest tak ważna?

Witamina D - dlaczego jest tak ważna?

Ocena artykułu

Na podstawie 5 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Jan Kowalski
Jan jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematyce technologii i nowoczesnych rozwiązań. Jego artykuły zawierają recenzje nowych gadżetów, wskazówki dotyczące korzystania z internetu oraz informacje o nowych trendach technologicznych.
Udostępnij

Witamina D - jedna z najważniejszych dla naszego ciała. Bierze ona udział w procesach budowy kości. Najwięcej witaminy D mają przede wszystkim ryby i tran. Bardzo często jednak spotykamy się z niedoborami witaminy D, co może mieć duży wpływ na kondycję naszego organizmu. Najczęstszymi przyczynami niedoborów witaminy D są niewłaściwa dieta oraz nasz klimat. Do tego, by w organizmie nie brakowało witaminy D potrzebne jest słońce, co w naszej szerokości geograficznej nie jest takie łatwe. Jaki wpływ na nasz organizm ma witamina D? W jaki sposób uzupełniać jej niedobory?


Co to jest witamina D?
Witamina D jest bardzo często określana jako witamina słoneczna. To słońce ma bezpośredni wpływ na jej produkcję w organizmie. Witamina D odpowiada za zdrowie układu kostnego i pomaga zapobiegać osteoporozie. Co ważne, witamina D ma kluczową wolę w procesach wchłaniania wapnia z układu pokarmowego. Witamina D pochodzi z biosyntezy cholekalcyferolu (jest pozyskiwany z pokarmu lub syntezowany w skórze) i ergokalcyferolu (występuje w grzybach kapeluszowych i drożdżach). Powstaje w skórze, w wyniku biosyntezy cholekalcyferolu z 7-dehydrocholesterolu i pod wpływem promieni UV. Źródłem witaminy D może być też odpowiednia dieta, dostarczająca witaminy D2 i D3.

Rola witaminy D w organizmie człowieka
Witamina D jest konieczna, by proces kostnienia przebiegał w organizmie poprawnie. Dzięki niej tworzą się związki niezbędne do właściwej budowy kości. Niedobór witaminy D może powodować zaburzenia w przyswajaniu wapnia z pożywienia, w efekcie czego może dojść do nieprawidłowości w mineralizacji kości. Co więcej, witamina D ma ogromny wpływ na poprawę układu nerwowego, pozytywnie wpływa na skórę oraz skurcze mięśni.

Witamina D a osteoporoza
Witamina D ma pozytywny wpływ na stan kości, dlatego też jest stosowana w leczeniu osteoporozy. Choroba ta wynika z postępujących ubytków masy kostnej, w wyniku których struktury kości stają się słabsze i zdecydowanie częściej ulegają uszkodzeniom. Aby zadbać o właściwe przyswajanie wapnia, niezbędnego do budowy kości, konieczne jest także wsparcie witaminą D. Dzięki niej pierwiastek ten lepiej wchłania się z układu pokarmowego, przez co poprawia się stan układu kostnego.

Zapotrzebowanie człowieka na witaminę D
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D dla dorosłego człowieka wynosi jakieś 4000IU (jednostek). Liczba ta obejmuje zarówno ilość witaminy D wytworzonej w organizmie, jak i spożywaną w ciągu dnia w pożywieniu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że norma ta będzie się różnić dla różnych rejonów świata oraz dla poszczególnych grup wiekowych.

Niedobór - objawy i zapobieganie
Każdy, kto spożywa pokarmy ubogie w witaminę D oraz osoby zmagające się z chorobami układu pokarmowego są narażone na jej braki. U dzieci z niedoborem witaminy D dochodzi najczęściej do rozwodu krzywicy, a u dorosłych - osteoporozy. Wśród najczęściej wymienianych powodów niedoboru witaminy D są : niewłaściwa dieta, niska ekspozycja na światło słoneczne, zaburzenia wchłaniania, choroby wątroby czy przyjmowane leki.

Istnieje kilka kluczowych objawów, mogących świadczyć o niedoborze witaminy D. Należą do nich przede wszystkim obniżenie siły mięśni, zmniejszeniem aktywności komórek nerwowych, zanikiem mięśni, czy zaburzenia perystaltyki jelit.

Aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość witaminy D, warto zmienić lub wzbogacić swoją dietę. Do produktów zawierających najwięcej tego składnika należą tłuste ryby, mleko, śmietana czy jajka. Koniecznie trzeba też zadbać o to, by spędzać czas poza domem. Według specjalistów 80% witaminy D w naszym organizmie powinno pochodzić właśnie od słońca. Dodatkowo, możliwe jest także suplementowanie witaminy D w formie tranu lub kapsułek, dostępnych w aptekach.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(5)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Witamina D to nieodłączny element mojej diety.
~Kamila
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Ma świetnie właściwości na odporność człowieka. Cała moja rodzina zażywa wit. D.
~Ania
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
To prawda. Witamina D działa na ostoporozę.
~Karolina
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Wiele osób ma niedobory witaminy D.
~Dorota
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy opis porady Witamina D - dlaczego jest tak ważna? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Witamina D - dlaczego jest tak ważna?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w komentarzu
~Porada Witamina D - dlaczego jest tak ważna?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności