Żylaki są bardzo powszechne i pojawiają się częściej u kobiet niż u mężczyzn. Początkowo na skórze występują drobne pajączki, a z czasem wypukłe i bardzo widoczne żyły. Żylaki to jednak nie tylko problem natury estetycznej, dlatego nie należy ich lekceważyć.
Skąd się biorą żylaki?
Żylaki powstają w wyniku zaburzeń odpływu krwi z dolnych kończyn. W efekcie, zamiast prawidłowo krążyć zalega w żyłach, powodując wzrost ciśnienia w naczyniu, skutkując jego rozszerzeniem i powstawaniem obrzęku. Początkowo, zanim dojdzie do widocznych objawów, wiele osób skarży się na zmęczenie nóg. Może towarzyszyć temu ból i dyskomfort, który można określić jako uczucie rozpierania. Niekiedy pojawiają się również skurcze mięśni oraz obrzęki. Charakterystyczne dla żylaków są pory, w których nasilają się dolegliwości - najczęściej wieczorem, po dniu spędzonym na staniu lub siedzeniu. Nie pojawiają się natomiast rano, jeśli spaliśmy na leżąco. Objawy zmniejszają się bądź nawet całkowicie ustępują po podniesieniu nogi.
Duże znaczenie w występowaniu żylaków mają czynniki genetyczne. Praca wykonywana w pozycji stojącej lub siedzącej także sprzyja ich powstawaniu. Do przyczyn można zaliczyć również otyłość, wady postawy, ciążę, przewlekłe zaparcia, a nawet kaszel. Nieleczone żylaki mogą prowadzić do wystąpienia owrzodzeń i krwawienia.
Jak zapobiegać żylakom?
Aby uchronić się przed żylakami należy przede wszystkim ułatwić krwi prawidłowy odpływ. Duże znaczenie odgrywają mięśnie kończyny dolnej, które podczas wysiłku kurczą się i wywołują ucisk na naczynia żylne, tłocząc krew do serca. Aktywny tryb życia i codzienny ruch jest więc jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie ryzyka powstawania żylaków. Należy również unikać długotrwałego przebywania w tej samej pozycji. Jeśli pracujemy na siedząco starajmy się co jakiś czas "maszerować" w miejscu, unosić kolana lub stawać na palcach. Pracując w pozycji siedzącej możemy unosić nogi lub położyć je na drugim krześle. Unikajmy za to zakładania jednej nogi na drugą.
Nie bez znaczenia jest także prawidłowa masa ciała. Zachowanie zdrowej diety i aktywność ruchowa pozwolą w utrzymaniu wagi na właściwym poziomie. Żylakom sprzyja również noszenie wysokich obcasów, dlatego panie powinny unikać ich częstego zakładania. Niebezpieczne są także gorące kąpiele, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, dlatego chcąc zapobiegać żylakom powinniśmy się ich wystrzegać.