Najlepsze Porady BiznesJak znaleźć pracę bez doświadczenia? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Praca po studiach

Niedawno skończyłeś studia i zastanawiasz się co dalej? A może tuż po ukończeniu technikum czy liceum postanowiłeś wkroczyć na ścieżkę dorosłości i zacząć na siebie zarabiać? Nieważne, do którego przypadku się zaliczasz, ponieważ w obydwu przypadkach jesteś osobą bez doświadczenia, które niezwykle często jest podawane za czynnik decydujący w ubieganiu się o dane stanowisko. Poszukując pracy, powinieneś być cierpliwy — nawet drobne stanowiska na sam początek powinny być dla Ciebie wystarczające, ponieważ dzięki nim zdobędziesz doświadczenie i wskoczysz wyżej na drabinki swojej kariery. Aby zaimponować swojemu przyszłemu pracodawcy, powinieneś postarać się zdobyć doświadczenie, sporządzić przejrzyste CV i odpowiednio się zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej.


Praktyki, szkolenia i staż
Postaraj się zdobywać doświadczenie jeszcze podczas trwania studiów, dzięki takiemu podejściu po ich ukończeniu będziesz mógł rozglądać się za interesującym Cię stanowiskiem. Oczywiście, jeżeli studiujesz w trybie dziennym, wręcz niemożliwe jest pracowanie na pełen etat, dlatego atrakcyjnym rozwiązaniem jest podpisanie umowy zlecenia, w której będziesz miał płacone od godziny — możesz je swobodnie dostosować do swojego grafiku. Jeżeli nie masz czasu na pracę, zawsze możesz zaangażować się, np. w prace samorządowe czy wolontariat, które mogą się okazać atutem podczas poszukiwania pierwszej pracy. Pamiętaj, że każde doświadczenie będzie przemawiało na twoją korzyść, dlatego staraj się aktywnie uczestniczyć w życiu uczelnianym — pomoże ono rozwinąć twoją osobowość, a także nawiązać kontakty z innymi ludźmi. Na studiach dostępnych jest mnóstwo kursów języków obcych za darmo — postaraj się wykorzystać ten czas na zwiększenie swojej wiedzy. Znajomość kilku języków obcych będzie twoim mocnym atutem bez względu na branżę, w której będziesz pracować. W swoim CV możesz wpisać praktyki, na które uczęszczałeś podczas studiów, a także wszelkie szkolenia. Po studiach możesz podejść do urzędu pracy, gdzie niezwykle często dostępne są oferty stażów.

CV i list motywacyjny
Ważnym czynnikiem, który wpłynie na to, czy pomimo braku doświadczenia otrzymasz pracę, jest odpowiednio przygotowane CV oraz list motywacyjny. Sporządzone dokumenty pozwolą przyszłemu pracodawcy na dojrzeniu twoich kompetencji, zainteresować oraz doświadczeń. Oczywiście twoje CV po studiach nie będzie zbyt bogate, dlatego warto zwrócić na jego układ graficzny i wyszczególnić powyżej wymienione sekcje — wyeksponuj swoje dobre strony oraz kompetencje, które mogą zainteresować twojego przyszłego pracodawcę. W przypadku, gdy nie wiesz, w jaki sposób uzupełnić CV, warto postawić na list motywacyjny, w którym przedstawisz swoją opinię o działaniach firmy, a także, dlaczego chcesz w niej pracować oraz co zyska pracodawca, gdy zostaniesz w niej zatrudniony.

Poszukiwanie pracy przez internet
Coraz częściej pracy poszukuje się w źródłach internetowych — warto założyć konto LinkedIn czy GoldenLine, gdzie odpowiednio się zaprezentujesz, tworząc swoistą wizytówkę w formie fuzji CV i listu motywacyjnego. Prowadząc taki profil, możesz się zaprezentować udzielając w komentarzach oraz postach, dzięki czemu potencjalny pracodawca może zwrócić na Ciebie uwagę. Na profilu zamieszczaj wyłącznie informacje, które są związane z wyznawanymi przez Ciebie wartościami względem etyki pracy.

Dodaj komentarz

Dawid
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Stworzenie unikalnego CV jest bardzo pomocne, zwłaszcza te z ciekawymi kolorami i ustawieniem, przyciągają bardziej uwagę.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

praca marzeń!
praca marzeń!
Polecam zabiegi u doktor Pardy.
Dobrze mieć zaufanego i skutecznego prawnika. Taka osoba...
Super rady jak przygotować się do rozmowy.
Mega słabe, daje 1 gwiazdkę
moze ta porada mnie zmobilizuje w końcu do napisania referatu...