Najlepsze Porady Dom i OgródJak przygotować ogród na jesień?

Jak przygotować ogród na jesień?

Jak przygotować ogród na jesień? Prace ogrodowe

Lato dobiega końca, a to oznacza, że pora zabrać się za ogrodowe porządki. Oprócz zbierania liści oraz zabezpieczenia roślin przed mrozem czeka cię również wiele innych prac. Odpowiednie przygotowanie ogrodu na nadchodzącą zimę sprawi, że twoja przydomowa przestrzeń będzie cieszyć się wiosną dobrą kondycją. Podpowiadamy jak sprawnie zabrać się za jesienne porządki.


Sprzątanie ogrodu
Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać przygotowując swój ogród na nadchodzącą zimę jest uprzątnięcie terenu. Musisz pozbyć się zarówno liści, piasku oraz innych zanieczyszczeń. Najlepsza do tego celu będzie zamiatarka. Dzięki niej pyły nie będą wznosić się w powietrzu tak ja przy używaniu dmuchawy lub zwykłej miotły, lecz trafią do specjalnego pojemnika. Z miejsc takich jak podjazd, rynny, czy tarasy należy na zimę usunąć chwasty, mech i brud.
Jesień to także odpowiedni czas, aby przyjrzeć się dokładnie meblom ogrodowym i dokładnie je wyczyścić oraz umyć. Dzięki temu na wiosnę będą gotowe i nie będą wymagały większego nakładu pracy w celu wyszorowania zeszłosezonowego brudu. To samo zrób również ze wszystkimi ogrodowymi donicami, pojemnikami i narzędziami.

Przygotowanie trawnika i roślin na zimę
Jeśli posiadasz w ogrodzie rośliny jednoroczne, które zdążyły już przekwitnąć - usuń je. Tak samo powinieneś postąpić z roślinami doniczkowymi. Przygotuj również trawnik na zimę. Przyjmuje się, że ostatnie koszenie powinno przypadać na październik. Zależy to oczywiście od pogody, czasem zdarza się, że jeszcze w listopadzie jest słonecznie, a trawa wciąż rośnie. Murawa powinna zostać przystrzyżona do wysokości ok. 5 cm. Ważne jest regularne grabienie i usuwanie opadających liści. Jeśli pozostawisz je i pozwolisz, aby przykrył je śnieg, zaczną gnić powodując tzw. pleśń śniegową, która może skutkować uszkodzeniem trawnika
Byliny należy okryć i zabezpieczyć, najlepiej gałązkami iglaków, korą lub częścią zgrabionych (koniecznie suchych) liści. Warstwa izolacyjna uchroni młode sadzonki, gdy nadejdą mrozy. Nie należy jednak osłaniać roślin zbyt wcześnie ponieważ mogą zacząć gnić lub przyciągać gryzonie. Najlepiej zrobić to dopiero wtedy, gdy temperatura zacznie spadać poniżej -5 stopni Celsjusza.
Młode drzewa możemy owinąć matą słomianą lub tekturą falistą i obwiązać sznurkiem, Najbardziej wrażliwe na mróz są tulipanowce i magnolie. Drzewa o ciemnej i gładkiej korze, które narażone są zimą na pękanie powinno się bielić roztworem wapna ogrodniczego. Rośliny zimozielone i iglaki należy podlewać, ponieważ wiosną narażone są one na przesychanie.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Mam właśnie plamy z żywicy. Spróbuję patent z denaturatem.
Koszty ogrzewania, po wymianie okien na PCV, na prawdę...
Cytryna z octem dobrze czyści złoto, przy tym go nie niszcząc.
Od dzisiaj trzymam kasztany w całym domu... Mam dość pająków i...