Najlepsze Porady Dom i OgródJak wybrać odpowiednią żarówkę do domu?

Jak wybrać odpowiednią żarówkę do domu?

berlin-1571046-1920.jpg Żarówki

Współcześnie nie wyobrażamy już sobie życia bez żarówek - towarzyszą nam w pracy, w galeriach handlowych, w komunikacji miejskiej oraz oczywiście w domu. Oglądamy przy nich telewizję, pracujemy, czytamy książki lub gotujemy. Przydają się do wykonywania precyzyjnych czynności wymagających dobrego oświetlenia, które nie zawsze gwarantuje nam światło naturalne. Korzystamy z nich cały czas, dlatego warto wiedzieć, jaki typ żarówki wybrać, tak, by dobrze i długo nam służyła, a przy tym była energooszczędna. Poniżej prezentujemy zestawienie dostępnych na rynku żarówek razem z ich krótkimi opisami.


Żarówki tradycyjne
Żarówki tradycyjne są najtańszą opcją oświetlania pomieszczeń. Do niedawna były jedynymi żarówkami, które można było znaleźć w domach i mieszkaniach. Zmieniło się to w momencie, gdy pod wpływem Unii Europejskiej zostały wycofane ze sprzedaży. Nie udało się jednak pozbyć ich całkowicie i powoli wracają na rynek. Nie powinno się jednak używać ich do oświetlania gospodarstw domowych. Dodatkowo mają krótką żywotność - koło 100 godzin. 

Świetlówki
Świetlówki zużywają niewiele energii - do 80% mniej niż tradycyjne modele i mają długą żywotność. Będą świecić nawet 16 000 godzin. Przy zakupie dodatkowo można wybrać barwę ich światła. Jest to jednak rozwiązanie dość drogie, a przy stosowaniu w mieszkaniach - niepraktyczne. Emitowane przez nie światło po dłuższym czasie może męczyć oczy. Ich kolejną dużą wadą jest to, że trzeba czekać, aż się nagrzeją, a podczas częstego włączania i wyłączania tracą swoje moc i trwałość. 

Żarówki halogenowe
Halogeny to bardzo popularne w domach żarówki. Są łatwo dostępne i charakteryzuje je długa żywotność. Ponadto dają jasne, odwzorowujące rzeczywiste barwy światło. Nie mogą być jednak używane we wszystkich rodzajach lamp, mają wyższe niż inne żarówki zużycie energii i wymagają użycia transformatora przy wysokim napięciu. 

Żarówki LED
Energooszczędność, bardzo długa żywotność (nawet 50 000 godzin), stała moc, odporność na wstrząsy - to zalety żarówek LED, które stają się coraz bardziej popularne. Na ich niekorzyść świadczy jednak wysoka cena i specyfikacja. Przy ich zakupie należy spojrzeć na strumień światła wyrażony z lumenach, a nie moc podaną w watach.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a...
coca cola to ściema - w coca coli jest bardzi mało kwasu...
na randkę idz tam gdzie nie ma ludzi
jak byś lubianym ? najlepsza porada - nie rób tego na siłę...
będę się tego trzymała - dobry poradnik jak dbać o sukulenta
Moj Gucio rzeczywiscie ma troche wiecej cialka w okolicy zeber...
mój sukulent jest ze mną od 5 lat ! mam piękną...
u mnie Sukulent usechł na parapecie - jak były duże upały...