najlepsze-porady.pl Dom i OgródNajlepsze okna do domu - na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
ocena (/0):

Najlepsze okna do domu - na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

berlin-1571046-1920.jpg

Okna są bardzo ważną częścią domu. Dostarczają odpowiednią ilość światła do pomieszczeń i umożliwiają ich wietrzenie. Często nie przywiązujemy uwagi do ich parametrów podczas wyboru, bardziej skupiając się na estetyce wykonania i ufając zapewnieniom producenta. Jednak okna należy wybierać bardzo starannie, sprawdzając ich właściwości oraz wskaźniki. Na co szczególnie zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze okna do domu?


Przenikanie ciepła i przepuszczalność energii

Te dwa pojęcia mogą wydawać się nam obce i skomplikowane, jednak kiedy dowiemy się co oznaczają, wszystko staje się jasne. Współczynnik przenikania ciepła wskazuje na ilość ciepła przepuszczalnego przez okno. Im jest on niższy, tym okno będzie cieplejsze, a wydatki na ogrzewanie mniejsze, bo mniej ciepła będzie uciekało przez okno na zewnątrz. Wartość współczynnika nie może być obecnie wyższa niż 1,1 W/m2K. W specyfikacji okien należy odszukać ile wynosi współczynnik przenikania ciepła U dla danego modelu. Jednak i tutaj trzeba być ostrożnym, bo producenci podają nieraz wartości nie dla całego okna a np.: dla samej szyby. Wówczas warto dopytać o wartość U całego okna.

Wskaźnik przepuszczalności energii g określa natomiast jaką część energii słonecznej przepuszcza okno do wnętrza domu. Wydawać by się mogło, że w tym wypadku jest na odwrót niż w przypadku wskaźnika przenikania ciepła i im większa wartość tym lepsza. Jednak o ile jest to korzystne zimą, bo słońce po prostu dogrzewa nam dom, o tyle latem może sprawiać nie lada problemy. Najlepiej wybrać okna ze wskaźnikiem g na średnim poziomie, by cieszyć się w domu optymalną temperaturą.

Okna PCV a może aluminiowe?

Okna PCV skutecznie wyprzedziły w wynikach sprzedaży drewniane. Są one znacznie bardziej uniwersalne, łatwiejsze w pielęgnacji i utrzymaniu. Koszty ich produkcji także są niższe, więc i cena okien PCV jest atrakcyjniejsza. Poza tym okna plastikowe wykonywane są w różnych kolorach, również skutecznie imitujących drewno, stąd nie tracą na popularności. Jednak na rynku pojawił się ich nowy konkurent - okna aluminiowe. Kiedyś były one stosowane głownie w fabrykach i biurowcach, teraz korzysta z nich również budownictwo mieszkaniowe. Ich ogromną zaletą jest lekkość, która pozwala na tworzenie dużych przeszkleń w domach, co obecnie jest bardzo modne. Poza tym konstrukcje aluminiowe są bardzo wytrzymałe, więc i odporne na zmienne warunki atmosferyczne i upływ czasu. Nie bez znaczenia jest także ich wysoka estetyka, która przemawia za tym, że rekomenduje je wielu architektów wnętrz. Czy stanowią one najlepszy wybór do domu? To zależy od naszego budżetu, bo są znacznie droższe niż PCV, jednak na pewno warto wziąć je pod uwagę w trakcie zakupu.

Wysokiej klasy okna PCV, jak i okna aluminiowe znajdują się w asortymencie Grupy Solo. Warto odwiedzić salon okien SOLO w Rzeszowie, który posiada bogatą ekspozycję produktów, a doświadczeni doradcy pomagają w ich wyborze.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Najciekawsze

Podobne