Najlepsze Porady WypoczynekWymogi prawne fotelików dla dzieci w 2019 roku Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Wymogi prawne fotelików dla dzieci w 2019 roku

Wymogi prawne fotelików dla dzieci w 2019 roku

Przewożenie dzieci w samochodzie wymaga głównie z chęci zapewnienia bezpieczeństwa swoim maluchom. Jest to jednak również nakaz prawny, który dotyczy każdego dziecka, jeśli nie osiągnęło ono jeszcze odpowiedniego wzrostu. Poznaj aktualne wymogi prawne, aby uniknąć przykrych konsekwencji podczas kontroli drogowej. 

W świetle obowiązującego prawa wszystkie dzieci o wzroście niższym niż 150 cm muszą podróżować w fotelikach. Została zniesiona granica wiekowa 12 lat, która obowiązywała jeszcze kilka lat temu. W tej sytuacji już 10-latek może opuścić fotelik, a z kolei 15-latek musi w nim jeździć jeśli nie spełnia kryterium wzrostu. Choć wielu osobom może się to wydawać niedorzeczne, to dzięki temu podopieczni są bardziej bezpieczni w czasie podróży. Od tej zasady istnieje oczywiście kilka odstępstw - o tym poniżej. 


Przepisy prawa wyraźnie wskazują, że fotelik lub inne urządzenie podtrzymujące musi być dopasowane do wzrostu i masy dziecka. Poza tym wspominają o tym, że fotelik musi być instalowany zgodnie z zalecaniami producenta. W praktyce niestety mało który rodzic decyduje się na dokładne zapoznanie z instrukcją producenta. Największy problem dotyczy fotelików mocowanych pasami. Według statystyk, dominująca część tego rodzaju fotelików mocowana jest w nieprawidłowy sposób. 

W jakich sytuacjach dziecko może podróżować bez fotelika? Przede wszystkim wtedy, gdy ma przeciw temu wskazania medyczne. Czasem w wyniku różnych chorób lub schorzeń jazda w foteliku jest niemożliwa. Niezbędne jest jednak zaświadczenie wystawione przez lekarza, które ten fakt potwierdzi. Bez fotelika można podróżować również w przypadku, gdy samochodem podróżuje trójka dzieci, a nie ma możliwości zainstalowania na tylnej kanapie większej ilości fotelików niż dwa. W takiej sytuacji trzecie dziecko może siedzieć pomiędzy pozostałą dwójką przypięte jedynie w pasach bezpieczeństwa, o ile ma skończone więcej niż 3 lata. Kolejnym wyjątkiem jest przypadek gdy dziecko jest wyższe niż 135 cm i nie ma wymaganych 150 cm, jednak jego masa uniemożliwia mu zmieszczenie się w odpowiednim urządzeniu (większość fotelików dostępnych w Polsce posiada górną granicę wagową 36 kg). Obowiązek przewożenia dzieci w foteliku nie dotyczy także przejazdów w taksówkach, pojazdach Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej oraz komunikacją publiczną. 

Dowiedz się więcej o aktualnych przepisach na stronie www.ranking-foteliki.pl.

Dodaj komentarz

Robson
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Warto wiedzieć co i jak, żeby jakiegoś mandatu nie dostać


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
mały grill to nic takiego
Pamiętam że jednego lata będąc na urlopie, pierwszego dnia tak...
Zawsze się pakuje w najwiekszą walizke a i tak nigdy nie mam...
Potwierdzam, Gran Canaria to najpiękniejsze miejsce w którym...