Najlepsze Porady ZdrowieCo warto mieć w domowej apteczce? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Co warto mieć w domowej apteczce?

Co warto mieć w domowej apteczce? Domowa apteczka

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że warto posiadać domową apteczkę, która przyda się w razie nagłej potrzeby. Niestety, leki i produkty medyczne kupujemy dopiero wtedy, gdy nie mamy wyjścia i są nam niezbędne. Bieganie w popłochu do apteki, gdy twoje dziecko się skaleczy lub gdy sam potrzebujesz plastra, dostarcza stresu i nieprzyjemności. Warto mieć więc niezbędne środki w domu, aby poradzić sobie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. O tym co powinno znaleźć się w domowej apteczce przeczytasz poniżej.


Materiały opatrunkowe
Skaleczenia oraz stłuczenia to najczęstsze urazy, które nam się przytrafiają. W każdym domu powinny się znaleźć plastry, bandaż i kompresy jałowe, które pomogą w szybkim opatrzeniu ran. W przypadku plastrów warto zainwestować w wodoodporne. Jeśli skaleczymy się w palec, taki plaster nie będzie się zsuwał podczas mycia rąk. Dodatkowo warto zakupić wodę utlenioną do dezynfekcji oraz preparat przyspieszający gojenie. Warto też posiadać coś na oparzenia. Natychmiastową ulgę przyniosą specjalne plastry hydrożelowe, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się wysokiej temperatury do głębszych tkanek. Dobrze jest mieć również specjalny żel, który pomoże w szybszej regeneracji naskórka.

Leki
Jeśli zauważymy u siebie pierwsze oznaki przeziębienia lub gdy dopadnie nas ból, nie musimy natychmiast biec do lekarza. Warto mieć w swoim domu środki farmaceutyczne, które dostaniemy bez recepty. Obowiązkowo powinniśmy zainwestować w środek przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen), który pomoże zarówno na ból, jak i na gorączkę. Warto pomyśleć również o zakupie węgla aktywnego, który pomoże na problemy jelitowe (m.in. biegunkę), wapna na alergię i podstawowe leki na przeziębienie, takie jak witamina C, syrop na gardło oraz krople do nosa. Pamiętajmy, aby wybierać leki bez niepotrzebnych dodatków, jak substancje słodzące, np. szkodliwy dla zdrowia aspartam.

Sprzęt i akcesoria medyczne
W domowej apteczce powinien znaleźć się również termometr, który pomoże sprawdzić temperaturę i określić, czy dopadła nas gorączka. Warto również posiadać ciśnieniomierz, zwłaszcza jeśli wśród domowników znajdują się osoby starsze. Dzięki tym urządzeniom będziemy mogli stwierdzić czy nasz stan zdrowia pozwoli pozbyć się problemu samodzielnie, czy też jednak niezbędna będzie wizyta u lekarza.

O czym należy pamiętać podczas kompletowania apteczki?
Podstawową kwestią, którą powinniśmy mieć na uwadze jest termin ważności poszczególnych produktów. Jest to szczególnie istotne w przypadku leków, ponieważ przyjmowanie przeterminowanych środków może skończyć się źle dla naszego zdrowia. Regularnie starajmy się więc zaglądać do apteczki i jeśli zajdzie taka konieczność, wymieńmy leki, których termin ważności upłynął lub zbliża się ku końcowi. Nie pozbywajmy się ulotek dołączonych do leków, aby mieć pewność jaka jest zalecana dawka poszczególnych środków i jakie ewentualne skutki uboczne mogą wystąpić. Apteczkę przechowujmy w suchym miejscu, nienarażonym na działanie światła słonecznego. Zadbaj również o to, aby nie miały do niej dostępu dzieci.

Dodaj komentarz

Bożena
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Pamiętajmy że leki mają też datę przydatności i wymieniajmy je, aby domowa apteczka była uzupełniona.

Kornel
Dodano:
0
0

Z pewnością wszystkie te materiały warto mieć w swojej domowej apteczce


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

stx21 Ontota NIPDURNE durne noclegi pracownicze w...
od dłuższego czasu używam programu faktura.pl, obsługa jest...
Mi w walce pomogła zmiana materaca na nowy. Stary był źle...
Sporo czasu spędzam przed ekranem komputera, ze względu na...
Marchew wpływa pozytywnie na naszą odporność.
Wie ktoś może gdzie znajdę te wszystkie wprowadzone obostrzenia ?
Domowe odżywki są najlepsze.