Najlepsze Porady ZdrowieJak chronić się przed kleszczami?

Jak chronić się przed kleszczami?

Jak chronić się przed kleszczami? Jak chronić się przed kleszczami?

Nadeszła wiosna, a wraz z nią rozpoczął się sezon na kleszcze. Łagodna zima sprawiła, że w ciągu ostatnich tygodni te małe pajęczaki zdążyły wywołać już tysiące zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Jakie środki zastosować, aby zapobiec ukąszeniu przez kleszcza?


Dlaczego powinniśmy chronić się przed kleszczami?
Kleszcze, pomimo swoich niepozornych rozmiarów uznawane są za jeden z najbardziej niebezpiecznych gatunków zwierząt żyjących w Polsce. Wszystko za sprawą chorób, które przenoszą. Ukąszenie przez kleszcza może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, a w skrajnych przypadkach spowodować nawet śmierć. Szczególną ochronę powinny zachowywać osoby starsze i dzieci. Niestety nie ma stuprocentowej ochrony, która zabezpieczyłaby przed ukąszeniem kleszcza, jednak istnieje wiele sprawdzonych sposobów, dzięki którym można zmniejszyć to ryzyko. 

Gdzie żyją kleszcze?
Kleszcze upodobały sobie w szczególności tereny zielone, dlatego najwięcej występuje ich w obszarach leśnych, na łąkach i obszarach położonych blisko jezior i rzek. Wiele osób mylnie uważa, że kleszcze żyją na drzewach i to z nich spadają na człowieka. W rzeczywistości, najwięcej osobników można spotkać na wysokości nie większej niż 1 metr. Ich ukąszenie jest dla człowieka nieodczuwalne, ponieważ miejsce wkłucia zostaje znieczulone. Właśnie z tego powodu trudno je zlokalizować niż na przykład w przypadku komara, gdzie od razu odczuwamy swędzenie. Kleszcz, który wbije się w niewidoczne miejsce, na przykład w owłosioną skórę głowy, może żerować tam niezauważalny nawet przez kilka dni. Właśnie dlatego tak bardzo ważne jest zapobieganie. 

Jakie środki ostrożności zastosować?
W celu uniknięcia ukąszenia przez kleszcza należy pamiętać, aby wybierając się do lasu czy w tereny trawiaste zakładać odzież, która zakrywa jak najwięcej ciała, w szczególności dolne partie. Długie spodnie i buty za kostkę nie powstrzymają kleszcza, ale sprawią, że nie zdąży on szybko przedostać się na ciało. Warto pamiętać również, ze zakładając odzież w jasnym kolorze szybciej zlokalizujemy pajęczaka wędrującego po ubraniu. 
Warto także zakupić repelenty, czyli środki chemiczne, które działają odstraszająco na kleszcze. Rozpyla się je na skórze lub ubraniu, w zależności od rodzaju środka i mocy stężenia. Można również wspomagać się bardziej naturalnymi metodami. Wiele roślin jest dla kleszczy trujących i ich zapach skutecznie zniechęca do bliskiego kontaktu. Są to między innymi lawenda, chrzan wrotycz, tatarak, cebula, piołun i czosnek niedźwiedzi. Warto zasadzić je na działce lub w ogrodzie oraz ustawić na parapecie. Pamiętajmy również aby po każdym powrocie z lasu dokładnie sprawdzić czy nie przynieśliśmy ze sobą kleszcza. Nie zapominajmy również o naszych pupilach. Biegające w trawach psy i koty są szczególnie narażone na złapanie kleszczy. Ponadto ich gęsta sierść sprawia, że dopiero gdy niechciany towarzysz urośnie do pokaźnych rozmiarów, staje się zauważalny. Warto zatem stosować w ich przypadku preparaty zalecone przez weterynarza, w tym specjalne obroże. 

Wzrost aktywności kleszczy nie oznacza, że musimy rezygnować ze spacerów czy wypoczynku na łonie natury. Warto jednak mieć świadomość zagrożenia i odpowiednio się zabezpieczać, aby weekend nad jeziorem nie zakończył się pobytem w szpitalu.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Chyba zacznę pić koktajle z selerem.
Zazwyczaj śpię 8 godzin, jest to idealna liczba godzin dla mnie.
Wszywka alkoholowa pomaga w leczeniu nałogu.
Bardzo przydatny artykuł.