najlepsze-porady.pl ZdrowieJak poprawić wzrok?
ocena (/0):

Jak poprawić wzrok?

Jak poprawić wzrok? @pixabay

Długie godziny spędzone przy komputerze, w pracy lub w domu nie sprzyjają naszym oczom. Mogą one stać się przesuszone i zaczerwienione - z tymi dolegliwościami możemy sobie poradzić np. za pomocą kropli. Co jednak zrobić gdy nasz wzrok się pogorszy? Warto zawczasu skonsultować się z lekarzem okulistą aby w razie potrzeby dobrać odpowiednie okulary - zapobiegnie to pogorszeniu się wzroku. Oprócz tego warto jednak wspomóc się także właściwą dietą i ćwiczeniami oczu aby dłużej zachować je w dobrej kondycji.


Odpowiednia dieta

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią dietę - zdrowe odżywianie to zresztą podstawa zdrowia całego organizmu. Powinniśmy całkowicie zrezygnować z używek, a także zadbać o prawidłową masę ciała. Następnym krokiem powinno być dostarczenie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy czyli antyoksydantów. Możemy do nich zaliczyć witaminy, składniki mineralne, antyocyjany, kwerecetynę, luteinę oraz kwasy omega-3. Wszystkie mają dobroczynny wpływ na nasz wzrok - usuwają wolne rodniki. Luteina to barwnik, który znajduję się w siatkówce oka chroniący je przed nadmiernym natężeniem światła. Z kolei witamina A wpływa na prawidłową produkcję barwnika zwanego rodopsyną, który jest niezbędny do prawidłowego widzenia przy słabym oświetleniu i w ciemności. Dlatego też w naszej diecie powinny znaleźć się pokarmy bogate w te składniki jak ryby, owoce morza, orzechy, jaja, pełnoziarniste pieczywo, owoce takiej jak borówki, morele, mango i warzywa: marchew, kukurydza, szpinak, kalafior.

Ćwiczenia

Długie godziny spędzone przy komputerze są bardzo męczące dla naszych oczu. Dlatego warto robić sobie co jakiś czas przerwy i spoglądać na przedmioty oddalone od nas np. prze okno. Można tez mrugać, zmienić kąt patrzenia czy zasłonić oczy dłońmi tak aby odciąć dopływ światła. 
Warto również wykonywać proste ćwiczenia, które poprawia kondycje naszych oczu np.: 
- zamykamy powieki i kreślimy oczami ósemki, 
- patrzymy na przemian na punkt blisko nas i na bardziej oddalony
- skupiamy wzrok na oddalającym się i przybliżającym punkcie 

Pamiętajmy jednak, że same ćwiczenia i dieta nie zawsze są skuteczne - dlatego gdy nasza wada jest poważana lub się pogłębia konieczna jest wizyta u okulisty.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Najciekawsze

Podobne