09.02.2024

Jak powstają tłuszczaki?

Jak powstają tłuszczaki?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Magdalena Jankowska
Magdalena jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertką od urody i pielęgnacji skóry. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące pielęgnacji ciała, makijażu, oraz wyboru odpowiednich kosmetyków.
Udostępnij

Tłuszczaki to guzy, które powstają w różnych miejscach na ciele — występują w odmiennych formach oraz kształtach, jednakże nie sprawiają bólu. Guzki zbudowane są z komórek tłuszczowych otoczonych tkanką łączną, dlatego są łatwo wyczuwalne — w wielu przypadkach można je przesuwać palcami. Chociaż nie sprawiają bólu, to jednak tłuszczaków nie należy bagatelizować - powinien je obejrzeć dermatolog, szczególnie jeżeli zauważyłaś, że guzek stopniowo się powiększa. Jakie są przyczyny powstawania tłuszczaków? Na to nurtujące pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.


Co to jest tłuszczak?
Tłuszczak to guzek zbudowany z komórek tłuszczowych, które są otoczone torebką łącznotkankową, dzięki czemu jest on bezbolesny. Tłuszczaka najczęściej zlokalizujesz tuż pod skórą — przyjmuje okrągły lub podłużny kształt. Tłuszczaki łatwo wyczuć, ponieważ są miękkie i można swobodnie przesuwać je palcami. Najczęściej rośnie sam, jednak czasami może dojść do przypadków, gdy pojawia się skupisko kilku guzków. Chociaż tłuszczaki określa się jako nowotwory, to jednak wspomniane guzki nie są złośliwe. Negatywnie wpływają na organizm, gdy powstają w pobliżu organów wewnętrznych.

Gdzie powstają tłuszczaki?
Tłuszczaki pojawiają się na różnych miejscach na ciele, jednak do najczęściej wybieranych lokalizacji zaliczają się: szyja, ramiona, plecy, brzuch albo uda. Guzki mogą odkształcać się pod wpływem ucisku, jednakże zawsze wracają do swojego pierwotnego kształtu. Na pierwszy rzut oka są prawie niewidoczne, dlatego wiele osób żyje wiele lat bez świadomości wystąpienia tłuszczaka na ciele. Jeżeli odkryjesz u siebie guzka, nie powinnaś panikować. Skonsultuj jego obecność z dermatologiem, który z pewnością rozwieje twoje wątpliwości.

Dlaczego tłuszczaki powstają?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Uważa się, ze występowanie tłuszczaków związane jest przede wszystkim z tendencjami genetycznymi oraz czynnikami wynikającymi z posiadanej wagi ciała. Na powstanie guzków najbardziej narażone są osoby cierpiące na otyłość. W grupie ryzyka znajdują się również osoby pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Niektórzy twierdzą, że tłuszczaki pojawiają się także w miejscach na ciele, gdzie wcześniej doszło do urazu.

Czy tłuszczaki są groźne dla życia?
Tłuszczaki nie są zaliczane do groźnych dla życia guzów. Te guzki, które są wyczuwalne tuż pod skórą, nie są niebezpiecznie — mogą być jedynie problematyczne, gdy powstaną w miejscu, w którym mogą przeszkadzać, np.: w pachwinie albo pod kolanem. Tłuszczaki, które pojawiają się na narządach wewnętrznych, tj. w okolicy serca, nerek, wątroby oraz w obrębie jelit, mogą doprowadzić do zaburzeń danego organu lub wywoływać inne dolegliwości.

Czy tłuszczaki należy usuwać?
O decyzji usunięcia zadecyduje wyłącznie lekarz specjalista, który wyda skierowanie na zabieg chirurgiczny. Jeżeli guzek jest mały i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, zazwyczaj nie podejmuje się kroków w celu jego usunięcia. Tłuszczaki usuwa się w przypadku niepokojących zmian.

Metody usuwania tłuszczaków
Do najpopularniejszej metody usuwania tłuszczaków zalicza się metoda chirurgiczna polegająca na nacięciu skóry i wycięciu guza. Kolejną metodą jest liposukcja — przez niewielkie nacięcie tłuszcz wysysany jest z ciała. Wspomniana metoda najlepiej sprawdzi się, gdy obok siebie występuje kilka guzków. W przypadku większych tłuszczaków stosuje się zastrzyki sterydowe, które zmniejszają jego wielkość, a po czasie całkowicie niwelują. Niezależnie od zastosowanej metody tłuszczaki mogą pojawić się w tym samym miejscu z powrotem. Warto pamiętać, że każdy tłuszczak powinien być poddany badaniom histopatologicznym.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
A to dziadostwo jedno
~Zygmunt
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy porada Jak powstają tłuszczaki? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak powstają tłuszczaki?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w komentarzu
~Porada Jak powstają tłuszczaki?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
coś w tym jest
~Kinga Wieczorek
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności