Najlepsze Porady ZdrowieKalkulator ciąży – jak z niego korzystać?

Kalkulator ciąży – jak z niego korzystać?

Kalkulator ciąży – jak z niego korzystać?

Ciąża u człowieka trwa 38 tygodni. Przez 267 dni zarówno w ciele kobiety, jak i płodu dochodzi do szeregu zmian. Kalkulator ciąży ma na celu przeprowadzić przyszłą mamę przez trudny okres ciąży i uświadomić ją, co dzieje się na poszczególnych jej etapach.

 


Jak działa kalkulator ciąży?

Kalkulator ciąży, dostępny powszechnie w internecie, oblicza czas od pierwszego dnia ostatniej miesiączki aż do porodu. Jest to metoda opracowana przez niemieckiego ginekologa (tzw. reguła Naegelego). Po udzieleniu odpowiedzi na kilka podstawowych pytań można ustalić dokładny dzień, tydzień i miesiąc ciąży. Pozwala to na monitorowanie kolejnych jej etapów, planowanie wizyt u ginekologa prowadzącego i badań ultrasonograficznych (USG). Bazując na informacjach z kalkulatora ciąży, można sprawdzić, jakie dolegliwości towarzyszą kobiecie w określonym tygodniu i jaki układ czy narząd rozwija się wówczas u dziecka. Podany termin porodu jest przybliżony. Warto pamiętać, że każde takie obliczenie może w rzeczywistości mijać się z prawdą, ponieważ kobiety rodzą między 38. a 40. tygodniem ciąży. Statystyki mówią o tym, że jedynie 4% kobiet rodzi w wyznaczonym przez ginekologa i kalendarz terminie. Ma na to wpływ wiele czynników i nie da się tego kontrolować. 

Jak korzystać z kalkulatora ciąży?

Korzystania z kalkulatora ciąży jest bezpłatne. Konieczna jest tylko wiedza o pierwszym dniu ostatniej miesiączki oraz długości cyklu. Reguła obliczania lepiej sprawdza się w przypadku regularnych cykli miesiączkowych, trwających 28 dni, z owulacją około 14. dnia. Jeśli cykle są dłuższe, kobieta zazwyczaj rodzi w późniejszym terminie, gdy krótsze, nieco wcześniej. 

Zgodnie z regułą Naegelego termin porodu oblicza się następująco:

Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok

Dlaczego warto korzystać z kalkulatora ciąży?

Każda informacja dotycząca rozwoju dziecka jest dla matki bardzo ważna. Jeśli zgodnie z obliczeniami kalkulatora ciąży w danym okresie powinno być słyszalne bicie serca, a podczas badania nie jest ono rozpoznawalne, to ważny sygnał dla lekarza. Podobna sytuacja dotyczy ruchów dziecka. Może okazać się, że niewyczuwająca ich kobieta potrzebuje dodatkowych badań lub podjęcia leczenia.

Kalkulator ciąży jest doceniany szczególnie przez kobiety będące w kolejnej ciąży. Codzienne obowiązki mogą przesłonić nieco śledzenie rozwoju dziecka w łonie. Nietrudno jest pogubić się wówczas w obliczaniu kolejnych tygodni. Dlatego też powstały sprawdzone aplikacje na telefon komórkowy, które są pomocne w stałym monitorowaniu przebiegu ciąży, przypominają o wizytach u lekarza czy przyjmowaniu witamin. 

Aby obliczenia były jeszcze bardziej wiarygodne, zaleca się zapisywanie długości cyklów, dnia owulacji i daty (czasu trwania) miesiączki już na etapie starania się o potomstwo.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Guma bezcukrowa jest fajną alternatywą. Odczucie, że nie ma w...
Wszywka alkoholowa pomaga w leczeniu nałogu.
Dostaną gnojki po 5 stów na łeb to się może rodzice nauczą!
@Marek tutaj powinieneś znaleźć wszystkie aktualne informacje...