09.02.2024

Jak czyścić i pielęgnować rzeczy z zamszu?

Jak czyścić i pielęgnować rzeczy z zamszu?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij

Zamsz to klasyczny materiał, którego często używa się do produkcji odzieży oraz galanterii. Jest trwały, miękki i przyjemny w dotyku, a wykonane z niego rzeczy wyglądają elegancko i szykownie. Jednocześnie jest wymagający - potrzebuje specjalnej pielęgnacji i łatwo się brudzi. W utrzymaniu go w dobrym stanie może pomóc szeroka gama profesjonalnych środków dostępnych na rynku, jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne. Poniżej przedstawiamy kilka metod na skuteczne i proste, a przy tym nieobciążające kieszeni sposoby na czyszczenie i pielęgnację zamszu.


Pielęgnacja
Odzież mająca kontakt z wilgocią powinna być często impregnowana, by zapobiec szkodliwemu działaniu wody. Pomogą w tym specjalne, dostępne w sklepach preparaty, których warstwą należy pokryć powierzchnię skóry przynajmniej dwa razy do roku. Należy pamiętać, by wcześniej buty czy ubrania były czyste i suche.

Pozbywanie się kurzu 
Zamsz jest materiałem, na którym bardzo szybko osiada się kurz i inne drobne zanieczyszczenia. Na szczęście łatwo się ich pozbyć poprzez przecieranie powierzchni kulistymi ruchami za pomocą specjalnej szczoteczki czy gąbeczki. Jeśli nie mamy akurat dedykowanych akcesoriów pod ręką, można do tego użyć czystej szczoteczki do zębów o delikatnym włosiu. Jako że wilgoć nie służy zamszowi, wszystkie sprzęty do jego czyszczenia powinny być suche.

Usuwanie plam z błota
Błoto może bardzo szybko zniszczyć zamsz, jednak w przypadku pozbywania się takich plam, nie należy się śpieszyć. Najlepiej odstawić zanieczyszczone buty czy odzież do wyschnięcia, jednak nie przy źródle ciepła, a gdy brud zaschnie, delikatnie usunąć go za pomocą szczoteczki. 

Sposób na tłuste plamy
Zabrudzenia z tłuszczu bardzo trudno usunąć, a w przypadku zamszu zadanie jest utrudnione przez to, że nie można go wyprać w pralce. Istnieje jednak metoda, która pozwoli szybko rozprawić się z tłustą plamą - posypanie jej talkiem, sproszkowaną kredką lub mąką ziemniaczaną. Produkty te wchłoną tłuszcz. Należy zostawić je na kilka godzin, po czym strzepać nadmiar lub delikatnie odkurzyć odzież. 

Domowe sposoby 
Do czyszczenia zamszu możemy wykorzystać także domowe, budżetowe sposoby. Jednym z nich jest skorzystanie ze skórki od chleba - odrywa się ją i wewnętrzną stroną przeciera brudną powierzchnię. Inną metodą, która sprawdzi się przy tłustych plamach, jest zastosowanie octu spirytusowego. Kilka kropli pomoże pozbyć się zabrudzenia. Natomiast w walce z suchymi plamami pomocna okaże się gumka do ścierania.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy opis porady Jak czyścić i pielęgnować rzeczy z zamszu? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak czyścić i pielęgnować rzeczy z zamszu?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak czyścić i pielęgnować rzeczy z zamszu?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
proste i banalne
~Robert Wróblewski
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności