09.02.2024

Jak zasadzić świerka?

Jak zasadzić świerka?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Świerki to okazałe drzewa, które warto uprawiać w ogrodzie z kilku powodów. Przede wszystkim są to rośliny zimozielone — stanowią dekorację przez cały rok i dają efekt piętrowości przy urządzaniu ogrodu. Z reguły są to drzewa łatwe w uprawie oraz mają wszechstronne zastosowanie. Jednym z najprostszych sposobów na zdobycie świerku jest znalezienie zaszczepki w granicach od 25 do 90 cm wysokości. Jeżeli jednak chcesz posadzić świerka z nasion, poniżej znajdziesz wszystkie czynności, jakie musisz wykonać, aby twoje działania zostały przyozdobione sukcesem.


1. W połowie września zbierz szyszki i umieść je w papierowej torbie. Pozostaw je do wyschnięcia na ok. dwa miesiące. Aby sprawdzić czy są gotowe, wystarczy potrząsnąć torebką w celu wytrącenia nasion.

2. Nasiona umieść w szczelnej plastikowej torbie i włóż je do zamrażalki.

3. W kwietniu namocz nasiona i odstaw je na ok. dobę.

4. Umieść nasiona w plastikowej torbie na ok. 6 tygodni do lodówki. Aby twoje działania były efektywne, obwiń nasiona mokrym ręcznikiem kuchennym.

5. Wyciągnij nasiona z torebki i rozłóż je na płaskim talerzu, a następnie zalej wodą tak, aby przykrywała ona dno talerza. Nasiona powinny być wyłącznie wilgotne, a nie przykryte całkowicie wodą. Całe naczynie nakryj plastikową pokrywką w celu utrzymania w środku wilgoci.

6. Po ok. 5 dniach powinno rozpocząć się kiełkowanie nasion, które maksymalnie może trwać do 15 dni.

7. Za pomocą pęsety umieść wykiełkowane już nasiona w doniczkach, które składają się z mieszanki ziemi i piasku. Pamiętaj, aby nie przykrywać nasion ziemią.

8. Doniczkę umieść blisko okna i podlewaj dwa razy dziennie.

9. Kiedy sadzonki osiągną 2,5 cm, zacznij je nawozić. W połowie lipca przerwij stosowanie nawozów. Stosowanie zbyt dużej ilości nawozu może uszkodzić sadzonki. Zwróć uwagę, że nawozy przeznaczone dla drzew różnią się od nawozów przeznaczonych dla nasion.

10. Jeżeli sadzonki mają minimum 2,5 cm w lecie, mogą zostać przeniesiona na zewnątrz. Przed wyniesieniem na pole uodpornij sadzonki na jakiś czas, umieszczając je w cieniu w miejscu bezwietrznym.

11. Sadzonki należy zostawić na zewnątrz przez okres zimowy. Doniczkę należy okryć ziemią, aby uzyskały dodatkowe przykrycie.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy porada Jak zasadzić świerka? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak zasadzić świerka?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak zasadzić świerka?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności