Chociaż posiadanie psa daje wiele radości, to jednak zdarza się, że wychowania pupili może przerastać możliwości niektórych osób. Nie tylko dochodzi do niepotrzebnych spięć, ale i frustracji. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy zwierzęta przyczyniają się do zniszczenia wyposażenia domu, tj. mebli, obuwia, zakupionych akcesoriów. Takie zachowanie zwierząt nie jest przejawem złośliwości, lecz może być symptomem tęsknoty, stresu oraz nudy — poprzez regularny trening pies z pewnością oduczy się niepożądanych zachowań. W poniższym artykule znajdziesz porady, dzięki którym oduczysz psa niszczenia mebli.
Zastanów się, dlaczego twój pies gryzie meble
Jeżeli jesteś posiadaczem szczeniaka, odpowiedź jest raczej prosta — kojarzy on gryzienie mebli z rozrywką. Dopóki jest młody, będzie robił to delikatnie, chociaż jego ostre zęby mogą znacznie zniszczyć niektóre rzeczy — podczas zabawy może niefortunnie ugryźć właściciela lub małe dziecko. Kolejną przyczyną wspomnianego zachowania jest chęć zwrócenia na siebie uwagi. Pies może podgryzać przedmioty również z nudów — szczególnie jeżeli jego przestrzeń jest ograniczona i nie ma możliwości swobodnego poruszania się. Jednym z gorszych czynników jest tzw. lęk separacyjny, gdy pies ze stresu gryzie wszystko, co ma w zasięgu pyska.
Jak zapobiegać niszczeniu mebli przez psa?
Pracę nad swoim pupilem należy rozpocząć już od najmłodszych lat, gdy zauważymy niepożądane zachowanie. Koniecznie należy zainwestować w akcesoria do zabawy dla psa, który swoje zainteresowanie przeniesie na nie. Warto pamiętać, że wszystkie zabawki powinny być wykonane z trwałego oraz bezpiecznego materiału, które mogłyby skaleczyć zwierzę. Nie zaleca się, aby wyeksploatowane przedmioty, np.: gazety lub buty były dawane do zabawy, ponieważ mogą stanowić zachętę do niszczenia kolejnych, tym razem przydatnych akcesoriów domowych. Przed rozpoczęciem pracy, warto wyprowadzać czworonoga na intensywne spacery, po których wybiegany pies spędzisz czas na drzemce, a nie na niszczeniu domowych sprzętów.
Najczęściej popełniane błędy
Podczas treningu dotyczącego oduczania pupili złych nawyków wielu z nas popełnia błędy, które są efektem złości oraz agresji. Należy pamiętać, że negatywne emocje tylko nasilą problem, zamiast go rozwiązać. Warto zachować spokój i pamiętać o alternatywnych rozwiązaniach. Jeżeli zwierzęta mają zakaz niszczenia przedmiotów, należy im o tym przypominać. Jeżeli zobaczymy niewłaściwe zachowanie, od razu trzeba zareagować i dać pupilowi do zrozumienia, że robi coś źle. Wybiórcze działanie nie przyniesie rezultatu — ważna jest regularność oraz konsekwencja.
Opinie na temat artykułu
Nowe artykuły




Losowe artykuły



