Najlepsze Porady ZdrowieUSG Doppler - jak wygląda badanie Doppler ? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

USG Doppler - jak wygląda badanie Doppler ?

USG Doppler - jak wygląda badanie Doppler ?

Dostałeś skierowanie na badanie USG Doppler i zastanawiasz się, jak ono wygląda? USG Doppler to przede wszystkim badanie ultrasonograficzne dotyczące ogólnego stanu żył, a więc podczas wspomnianego badania analizie poddawany jest stan wszystkich zastawek oraz sprawdzany jest przepływ krwi pomiędzy poszczególnymi żyłami. Badanie USG Doppler żył ma za zadanie uwidocznić stan naczyń żylnych, a także potwierdzić lub wykluczyć choroby żylne.


Jak wyglądają poszczególne etapy badania?

Badanie USG Doppler składa się z kilku ważnych etapów, które mogą zostać wykonane nawet na jednej wizycie. Przede wszystkim podczas badania lekarz stara się ocenić drożność żył, a więc sprawdza, czy w żyłach nie pojawiają się zakrzepy, czy krew przepływa swobodnie przez żyły. Aby sprawdzić przepływ krwi w żyłach, nie tylko wykonuje się USG, ale również próbę uciskową. Badanie Doppler powinno przede wszystkim obejmować wszystkie główne naczynia kończyn dolnych, a także mięśni podudzia. Często badaniu poddawane są również naczynia jamy brzusznej, okolic podbrzusza, a nawet klatki piersiowej, przymacicza, a nawet sromu. W kolejnym etapie badania sprawdzany jest stan zastawek żylnych, dlatego jest on wykonywany na stojąco - w tym przypadku najważniejsza jest ocena długości powrotu krwi. Jeżeli powrót krwi jest zbyt długi, najprawdopodobniej mamy co czynienia z niewydolnością żylną. 

Ocena wyników badania

Badanie USG Doppler najlepiej jest wykonać u lekarza, który ma bardzo szeroką wiedzę z zakresu ultrasonografii oraz flebologii, ponieważ po wykonaniu badania, przeanalizuje otrzymane wyniki, a następnie będzie prowadził leczenie - udzieli opieki na kompleksowym poziomie. Po wykryciu choroby lekarz flebolog będzie starał się dobrać do wybranego przypadku jak najlepszą metodę leczenia. Aby prawidłowo wybrać wspomnianą metodę leczenia, należy przede wszystkim ocenić budowę, anatomię oraz ogólny stan żył. W dzisiejszych czasach flebolodzy coraz częściej zwracają się w stronę zabiegów małoinwazyjnych, które wykazują się zwiększoną skutecznością, a także mniejszymi powikłaniami. 

Dodaj komentarz

Beata
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Bardzo zaciekawiła mnie ta publikacja.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Ciekawy artykuł.
Guma bezcukrowa jest fajną alternatywą. Odczucie, że nie ma w...
Ciekawy wpis.
Wiosenne sałatki są pyszne, spróbuję zastąpić w nich kurczaka...