Eszeweria to roślina, która pochodzi z rodziny sukulentów, a więc wodę magazynuje w mięsistych liściach. Najchętniej prezentowana roślina przez cały rok mieszkałaby na stworzonym przez Ciebie skalniaku, jednak zimę muszą spędzić pod dachem, ponieważ nie przetrwałaby tak nagłej zmiany temperatur. Eszeweria to sukulent liściowy, który nie wymag ani zbyt częstego podlewania, ani zraszania, szczególnie w zimie, natomiast w okresie letnim, warto zadbać o to, aby ziemia była lekko wilgotna. Jakie wymagania ma eszeweria? Co robić, aby rosła i zachwycała nas swoimi eleganckimi kształtami?
Stanowisko i podlewanie
Eszeweria lubi słońce, a także świeże powietrze. W okresie zimowym warto umieścić ją na parapecie południowego okna, przy którym będzie miała duże pokłady światła, natomiast w lecie najlepiej wynieść ją na taras lub balkon — uwielbia przebywać na zewnątrz. Eszeweria przepięknie się prezentuje, szczególnie efektywnie będzie wyglądała w skalniaku, gdzie rozrośnie się nawet do niebotycznych rozmiarów. Eszeweria nie toleruje jednak zbytnich spadków temperatur, dlatego najlepszych rozwiązaniem będzie zabranie jej do domu przed pierwszymi przymrozkami. Eszeweria lubi słoneczne miejsca, dzięki odpowiedniej ilości światła jej liście będą się przepięknie wybarwiać. Co do podlewania, to rozety liści eszewerii wyrastają prosto z ziemi, dlatego podlewać należy ją od dołu, tj. do spodka — nie wolno lać wody bezpośrednio na liście, które mogą zgnić. Roślinę należy podlewać tak, aby ziemia nigdy nie była całkowicie przeschnięta. Wiosną oraz latem eszewerię, warto podlewać co 2 tygodnie, jeżeli są upały to nawet co tydzień, natomiast w zimie szczególnie skąpo, ponieważ nawet raz w miesiącu.
Temperatura
W lecie chętnie wygrzewa się w blasku słońca, dlatego idealne temperaturą będzie taka powyżej 20 stopni, natomiast zimą, kiedy eszeweria ma okres wegetacji, warto umieścić ją w miejscu, gdzie temperatura sięga ok. 10 stopni Celsjusza. Pamiętaj jednak, że poniżej temperatury 5 stopni Celsjusza eszeweria może po prostu umarznąć.
Podłoże i nawozy
Eszewerię można zasilać os marca do lipca raz w miesiącu nawozem, który jest przeznaczony dla sukulentów. Eszeweria powinna być posadzona w specjalnym podłożu dla sukulentów oraz kaktusów. Oczywiście można ją także posadzić w ziemi uniwersalnej, jednakże warto ją rozmieszać piaskiem, ok. 20%.
Przesadzanie
Roślinę można przesadzać co roku na wiosnę, natomiast nieco starsze okazy, warto przesadzać, co dwa lub nawet trzy lata. Wybierając doniczki, warto wybrać opcję, która jest niska, aczkolwiek szeroka, ponieważ eszeweria nie ma zbytnio rozbudowane systemu korzeniowego.
Co zrobiłeś nie tak?
- Jeżeli liście Twojej eszewerii się marszczą, prawdopodobnie ma za ciepło i za sucho. Szybko przenieś roślinę w nieco chłodniejsze miejsce i obficie podlej, aby liście odzyskały swoją pierwotną formę.
- Liście są miękkie i zaczynają czernieć? Oznacza to, że przelałeś roślinę i system korzeniowy zaczął gnić. Jeżeli proces jest już bardzo zaawansowany, koniecznie sporządź nowe sadzonki z dobrych liści, jeżeli sytuacja nie jest tragiczna, spróbuj osuszyć roślinę lub obciąć zgniłe korzenie i wymienić ziemię.
- Mniejsze liście o bladej barwie — doniczka jest zbyt mała i stoi w dalekiej odległości od słońca. Zmień doniczkę na większą i przenieś ją na bardziej nasłoneczniony parapet.
- Nieestetyczne odbarwienia, które pojawiają się na liściach, oznaczają, że nieostrożnie się z rośliną obchodzisz i zamiast dawać jej wodę do podstawki, podlewasz ją górą, przez rozetę liści, które ulegają zniszczeniu.
- Jeżeli zauważysz malutkie robaczki na kwiatach, szybko sięgnij po preparaty chemiczne i odizoluj roślinę od innych kwiatów — opryskaj ją preparatem owadobójczym.
- W twojej eszewerii zamieszkał pająk? Nie to wełnowce! Niewielkie kłaczki waty lub wełny, które pojawiają się pomiędzy liśćmi eszewerii wskazują na inwazję wełnowca — spróbuj ściągną je pędzelkiem nawilżonym w denaturacie a samą roślinę spryskaj preparatem owadobójczym, który rozrobisz w sposób podany na etykiecie. W razie potrzeby zabieg powtórz po kilku tygodniach. Nie zapomnij sprawdzić również innych roślin pod kątem wełnowca.