Zewsząd dochodzą nas informacje o zmianach klimatycznych i o problemach z dostępnością wody pitnej. Większości z nas trudno uwierzyć w te słowa, gdy ilość wody w kranie wydaje się nieograniczona. Tymczasem sytuacja na świecie nie jest tak optymistyczna. Źródła wody pitnej coraz częściej tracą przydatność, ponieważ skażone są przez ścieki i inne zanieczyszczenia. Wodę warto oszczędzać nie tylko z powodów ekologii, ale chociażby ze względów finansowych. Aby to zrobić nie musimy wcale robić prania i zmywać naczyń w tej samej wodzie. Często cenną wodę marnujemy nieświadomie i to właśnie tego typu zachowania warto zmienić na samym początku. Jak to zrobić?
Zmień swoje przyzwyczajenia
Statystyki pokazują, że przeciętny Polak zużywa dziennie 150 litrów wody. Do picia wykorzystuje się 2 litry, a reszta jest wylewana. Najwięcej przeznaczane jest na kąpiel i mycie, reszta na sprzątanie i gotowanie.
Dużą część wody wykorzystujemy nierozważnie. Nie od dziś wiadomo, że zwykły, kilkuminutowy prysznic pozwala zaoszczędzić znacznie większą ilość wody niż kąpiel w wannie. Nie musimy całkowicie rezygnować z długich, odprężających kąpieli, jednak warto zmniejszyć ich częstotliwość. Myjąc zęby lub goląc się wiele osób robi to przy odkręconym kranie. W ten sposób przelewamy regularnie wiele litrów wody, zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy, że odkręcimy wodę tylko do spłukania mydła czy pasty do zębów, a kwoty na rachunkach za wodę powędrują znacznie w dół.
Podczas sprzątania oraz wykonywana codziennych obowiązków również zużywamy ogromne ilości wody, głównie podczas mycia naczyń i prania ubrań. Jeśli zmywamy ręcznie, nie róbmy tego pod bieżącą wodą. Warto napełnić komorę zlewu wodę i umyć w niej naczynia z dodatkiem płynu, a dopiero potem spłukać. Jeśli korzystasz ze zmywarki umyj w niej naczynia dopiero wtedy, gdy zbierze się ich większa ilość. Ta sama zasada dotyczy również pralki. Nie pierz pojedynczych rzeczy, lecz zaczekaj, aż zapełni się cały bęben.
Nie marnuj żywności
Wyrzucanie żywności to kolejny problem, który przyczynia się do marnowania wody. Według statystyk jedna osoba pozbywa się rocznie nawet 200 kg jedzenia. Do jego wyprodukowania niezbędne są ogromne ilości wody - szczególnie w przypadku mięsa oraz innych produktów odzwierzęcych. Najlepszym sposobem jest więc zaopatrywanie się na bieżąco w żywność - szczególnie tę o krótkim terminie przydatności. Unikniemy wtedy wyrzucania produktów, których nie zdążyliśmy spożyć przed jego końcem.
Inne sposoby, które pozwolą ci oszczędzać wodę:
- Napraw cieknący kran. Nie tylko pozbędziesz się irytującego odgłosu kapania, ale nie będziesz marnować wody. Szacuje się, że kran z którego kapie jedna kropla w ciągu 5 sekund powoduje utratę ponad 2 tysięcy litrów wody w ciągu roku.
- Zamień spłuczkę w toalecie na wersję z opcją mniejszego spłukiwania. dzięki temu zachowasz higienę zużywając mniejszą ilość wody.
- Ucz i edukuj innych. Uświadom członków rodziny - zwłaszcza dzieci, że warto oszczędzać wodę. Najważniejsze jest, aby dawać im dobry przykład, dlatego pokaż, że Twoje słowa mają odzwierciedlenie w praktyce.