09.02.2024

Jak prawidłowo suszyć zioła?

Jak prawidłowo suszyć zioła?

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Karolina Wiśniewska
Karolina jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z domem i ogrodem. Jej artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące aranżacji wnętrz, pielęgnacji roślin, oraz organizacji przestrzeni wokół domu.
Udostępnij

Suszenie zioł to znakomity sposób na zachowanie smaku, aromatu i leczniczych właściwości roślin leczniczych i kulinarnych na dłużej. Poniżej znajdziesz cztery istotne kroki, które powinieneś zastosować, aby prawidłowo suszyć zioła.


Wybór i zebranie ziół to pierwsze, co powinniśmy zrobić. Ważne jest, aby zebrać zioła we właściwym czasie. Najlepiej robić to rano po rozwianiu rosy, a przed pełnym nasłonecznieniem. Wówczas rośliny zawierają najwięcej olejków eterycznych, które wpływają na ich walory smakowe i zapachowe. Wybieraj zioła zdrowe, dobrze rozwinięte, bez szkodników oraz brudu. Unikaj tych z oznakami chorób czy pleśni.

Sposób suszenia ziół to kolejny punkt. Istnieje kilka metod suszenia ziół, ale najłatwiejszą i najczęściej stosowaną jest metoda „na powietrzu”. Dla tej metody, zasuszanie odbywa się przy dobrej wentylacji, bez dostępu do bezpośredniego słońca. Zbędna wilgoć jest usuwana zapobiegając rozwojowi niepożądanych mikroorganizmów. Do suszenia, zioła umieszcza się w jednym warstwie na płaskiej powierzchni (na sicie, gazie, papierze) lub zawiesza w wiązkach do góry nogami. Metoda ta jest dobrym wyborem dla ziół o grubych liściach jak szałwia, mięta, a także ziół o mięsistych pędach np. rozmaryn czy lawenda.

Właściwe przechowywanie suszonych ziół jest kluczowym etapem, który zapewni nam długoterminowe zachowanie aromatu i smaku. Suszone zioła powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych, ciemnych opakowaniach. Szkło jest najlepszym materiałem na pojemniki do przechowywania ziół. Skrzydełka muszą być dobrze wyprasowane, a pojemniki powinny być przechowywane w chłodnych, ciemnych i suchych miejscach.

Monitorowanie procesu suszenia i przechowywania. Regularne sprawdzanie stanu suszonych ziół jest niezwykle ważne. Konieczne jest pilnowanie by zioła nie obschły zbyt bardzo, co mogłoby skutkować utratą aromatu. Zbyt wilgotne zioła mogą natomiast zaatakować pleśń. Należy też pamiętać, że suszone zioła mają około trzy razy większą siłę smaku i aromatu niż świeże, dlatego powinniśmy zwracać uwagę na ilość dodawanych do potraw.
Pamiętaj, że domowe suszenie ziół jest procesem prostym, ale wymagającym cierpliwości. To naturalny sposób na posiadanie ulubionych ziół kuchennych i leczniczych przez cały rok, do swoich przepisów kulinarnych i do herbat leczniczych.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności