Palma kokosowa w naturalnym środowisku wyrasta do 30 m wysokości i jest kwintesencją rajskiego krajobrazu ciepłych krajów. Okazuje się, że można hodować ją także w mieszkaniu. W tym przypadku dorasta do 2-3 m. Pierwsze wybijające się z orzecha kokosu liście prezentują się niezwykle imponująco i mogą stanowić piękne dopełnianie aranżacji wnętrza. Warto wspomnieć, że w warunkach domowych rośliny te nie wydają owoców i nie kwitną. Jak wyhodować palmę kokosową i jak ją pielęgnować, by cieszyć się jej widokiem na co dzień? Oto prosty sposób.
Sadzenie palmy kokosowej
Aby posadzić palmę kokosową wystarczy położyć jej orzech w donicy wypełnionej podłożem. Należy użyć gotowego podłoża do palm i dracen lub podłoża gliniastego z dodatkiem piasku i torfu. Musi być ono przepuszczalne. Ważne jest także by w doniczce zrobić otwory odprowadzające nadmiar wody i drenaż dna. Umieszczając roślinę w doniczce należy pamiętać, że orzech kokosowy musi zostać zasypany do połowy, bo inaczej zgnije. Niekiedy na kiełkowanie rośliny trzeba poczekać nawet pół roku, ale warto bo potem jej wygląd będzie zachwycał i przywodził w pamięci widoki z rajskich wakacji nawet w środku zimy. Po posadzeniu orzecha kokosa ważne, by wybrać dla tej rośliny odpowiednie miejsce w domu. Donica powinna być ustawiona w jasnym miejscu, ze światłem rozproszonym. Najlepiej palma będzie się czuła przy oknie o wystawie zachodniej. Może też być ustawiona w miejscu nieco oddalonym od okna o wystawie południowej. Najodpowiedniejsza do jej wzrostu będzie stała temperatura pokojowa.
Sposób pielęgnacji
Kiedy palma bardzo urośnie tak, że w dotychczasowej doniczce będzie brakować jej miejsca, należy przesadzić ja do większej. Zauważymy to po tym jak korzenie zaczną wyrastać poza dno doniczki. Palma ma bardzo wrażliwy system korzeniowy- w jej pielęgnacji liczy się więc delikatność. Doniczka powinna być głęboka, niekoniecznie szeroka. Aby przesadzić roślinę należy zagłębić ja w podłożu do tego stopnia w jakim była wcześniej. Nie należy przesadzać z podlewaniem palmy. Najlepiej by między kolejnym podlaniem podłoże przeschło. Ziemia powinna być lekko wilgotna- nigdy mokra. Jeśli w doniczce pozostał nadmiar wody należy go usunąć. Warto pamiętać, że palma jest wrażliwa także na wilgotność powietrza. Nie może ona być zbyt niska- zwłaszcza zimą. Wiosną należy rozpocząć nawożenie palmy i przerwać je na okres zimowy. Można do tego celu używać nawozów wieloskładnikowych lub nawozu do cytrusów.