Najlepsze Porady Dom i OgródJak wyczyścić zalane dokumenty? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Jak wyczyścić zalane dokumenty?

Jak wyczyścić zalane dokumenty? Książka i kawa

Chwila rozdrażnienia i nieuwagi plus kubek kawy na biurku mogą doprowadzić do niemałej tragedii. Chyba nie ma na świecie osoby, której nie zdarzyłoby się wylać napoju, a tym samym zaplamić książki, notesy lub dokumenty. Zazwyczaj pierwszym odruchem jest próba usunięcia napoju oraz plamy ręcznikiem lub suszyć zalany papier suszarką. Jednakże nie zawsze są to dobre rozwiązania. W takich sytuacjach warto zachować spokój oraz znać kilka trików, dzięki którym można uratować zalane książki. W poniższym artykule znajdziesz kilka przydatnych pomysłów, dzięki którym bez problemu wyjdziesz z opresji.


Plamy z wody
Jeżeli zalałaś książkę wodą, na początku trzeba dokładnie osuszyć papier — najszybciej zrobisz to za pomocą suszarki. Kiedy wszystkie kartki będą odpowiednio suche, należy przywrócić ich początkową gładkość — do tego zadania potrzebujesz bibuły oraz żelazka. Przyłóż bibułę do kartki, a następnie przeprasuj ciepłym żelazkiem kartę z obydwu stron. Równie ciekawą alternatywą, jeżeli nie masz przy sobie suszarki, jest wysuszenie dokumentów przy pomocy papiery toaletowego — wystarczy, że włożysz go pomiędzy kartki i poczekasz, aż wchłonie wodę.

Tłuste plamy
Aby pozbyć się tłustej plamy tłuszczu z papieru, potrzebujesz żelazka, bibuły oraz talku, jeżeli plama nie będzie chciała zejść przy użyciu samej bibuły. Nasyp na tłustą plamę niewielką ilość talku, a następnie włóż kartkę pomiędzy kawałki bibuły i wyprasuj całość ciepłym żelazkiem. Talk powinien rozpuścić nawet najtrudniejsze plamy.

Plamy z atramentu
Plama z atramentu to trudny orzech do zgryzienia, szczególnie jeśli zalane są całe strony i nie można przeczytać z nich ani słowa. Taki rodzaj plamy najszybciej usuniemy przy pomocy wody utlenionej — wystarczy skropić zaplamione miejsca i pozostawić do wchłonięcia na kilka minut. Plama po krótkim czasie powinna zacząć blednąć. Następnie należy położyć pod plamę bibułę i z jej powierzchni zebrać nadmiar wody utlenionej przy pomocy wacika.

Plamy z herbaty i kawy
Plamy z kawy lub z herbaty jest szczególnie trudno usunąć, gdy są już zaschnięte, dlatego najlepiej jest działać od razu. W tym celu warto mieć pod ręką sodę oczyszczoną, talk, watę, bibułę oraz żelazko. Na początku warto usunąć nadmiar cieczy z kartki przy pomocy waty. Następnie plamę posypać sodą lub talkiem i pozostawić na kilka minut, aby zabrudzenie zostało wchłonięte. Jeśli plama powoli zacznie znikać, usuń sodę lub talk przy pomocy waty, a następnie obłóż bibułą kartkę, która była zaplamiona i wyprasuj ciepłym żelazkiem. Bibuła powinna usunąć wszelkie pozostałości zabrudzeń z kartki papieru.

Dodaj komentarz

Bartek
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Przydatne porady, każdemu pewnie raz już zdarzyło wybrudzić ważne dokumenty, które można szybko i łatwo wyczyścić używając tych rad.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Wybór okien na poddasze to bardzo istotna kwestia, na która...
bardzo podobają mi się szpice, ale z moim trybem życia nie...
Nigdy nie podcinałam storczyków. Idę je obejrzeć i może kilka...
Dzięki, przyda się na różne akcje promocyjne.