Najlepsze Porady Dom i OgródPellet sosnowy i dębowy, liściasty i iglasty - który wybrać?

Pellet sosnowy i dębowy, liściasty i iglasty - który wybrać?

Pellet sosnowy i dębowy, liściasty i iglasty - który wybrać?

Pellet z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród właścicieli niewielkich gospodarstw, jak i olbrzymich posiadłości. Duży wybór różnych rodzajów pelletu na rynku od rozmaitych producentów powoduje, że zastanawiamy się, jaki wybrać i na co zwracać uwagę, kupując dany pellet. Możemy wyróżnić pellet pochodzący z drzew iglastych oraz liściastych - w tym pellet dębowy oraz pellet sosnowy. Czym się one różnią i który wybrać?


Pellet liściasty a iglasty

Panuje powszechnie opinia, że pellet iglasty jest lepszy od liściastego ze względu na jego wyższą kaloryczność i wydajność. Ponadto pellet iglasty wyróżnia się charakterystycznym kolorem, więc trudno o ten rodzaj produktu wzbogacony o sztuczne materiały, ponieważ będzie to łatwe do zauważenia już gołym okiem. Jednak tak naprawdę nie jest bardzo istotny rodzaj wykorzystywanego drewna do produkcji pelletu, a kluczowa jest jego czystość i brak w nim chemicznych oraz pochodzenia naturalnego dodatków, jak np. piasek. Dlatego podstawową kwestią jest zakup pelletu od renomowanego producenta, który może poszczycić się produktem pozyskiwanym z certyfikowanych źródeł. Polecamy tutaj skorzystanie z usług zakładu produkcyjnego Richd. Anders, który oferuje wysokiej jakości i czysty pellet sosnowy.

Pellet liściasty a dębowy

Jeśli decydujemy się na pellet liściasty, stoimy przed wyborem konkretnego pochodzenia drewna wykorzystywanego do jego produkcji. Pellet dębowy ma teoretycznie lepsze parametry od sosnowego, dodatkowo różnią się między sobą kolorem i zapachem. Jednak warto wiedzieć, że pellet dębowy jest dużo trudniejszy do wyprodukowania, więc z reguły nie jest on czysty, a posiada różne dodatki. Dlatego decydując się na ten rodzaj, należy być szczególnie ostrożnym i sprawdzić jego skład. Z reguły dobry lub zły pellet można rozpoznać już po samym jego kolorze. Pellet sosnowy jest dużo bardziej powszechny na rynku i także cechuje się dobrym spalaniem. Który więc wybrać? Tak naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, jaki jest najlepszy rodzaj pelletu, ponieważ każdy ma swoje lepsze i gorsze strony. O wyborze decydują własne upodobania, a jeśli nie wiemy, co jest dla nas najbardziej istotne, polecamy spróbować różnych i autopsja rozstrzygnie ten spór za nas.

Dobry pellet sosnowy

Wybór określonego rodzaju pelletu to tak naprawdę kwestia indywidualnego gustu. Jednym z częściej wybieranych w Polsce jest pellet sosnowy ze względu na jego stosunkowo niską cenę, łatwą dostępność i dobre parametry. Oczywiście należy zwrócić dużą uwagę na jego jakość, której możemy być pewni, korzystając z usług cenionych na rynku i zaufanych producentów. Dobry pellet sosnowy charakteryzuje się jasnym kolorem, a spalaniu towarzyszy przyjemny zapach, bez nutki chemicznej. Istnieją też inne sposoby sprawdzenia pochodzenia materiałów zastosowanych do produkcji danego pelletu. Wystarczy włożyć granulkę do szklanki wody, odczekać chwilkę i sprawdzić, czy się rozpadnie. Jeśli granulka wciąż pozostanie cała, mamy do czynienia z niskiej jakości pelletem nasyconym sztucznymi składnikami. Oczywiście rozpad pod wpływem wody nie gwarantuje czystości pelletu, dlatego więc warto kupować go u sprawdzonych producentów, jak choćby wymieniony już pellet sosnowy od firmy Richd. Anders.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jakie proporcje ?
sprawdza się! polecam
Znakomity artykuł, bardzo dobrze sie go czyta. Wiele...
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy porada Jak pozbyć się...
Szybki sposób na renowację zepsutych mebli.
najlepiej usuwa kamień ciepły ocet - jest to naturalna metoda...
ciekawe może i tak...