01.02.2024

Prosecco – popularne i pyszne wino z północy Włoch

Prosecco – popularne i pyszne wino z północy Włoch

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!

Prosecco ma doskonały, orzeźwiający smak, ciekawe nuty owoców i doskonale sprawdza się zarówno solo, jak i w drinkach. Poznajcie bliżej to doskonałe wino!


<div clas

Skąd wzięła się moda na prosecco?

Od kilkunastu lat prosecco znajduje się w czołówce najczęściej kupowanych i spożywanych win musujących, nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Europy. Czemu zawdzięcza swoją niezwykłą popularność? Jest przynajmniej kilka powodów, które sprawiają, że prosecco tak bardzo przypadło nam do gustu. Są to między innymi:

  • Stosunkowo niska cena – a na pewno niższa niż cena szampana: w dużej mierze wynika to z procesu produkcji;
  • Ciekawy profil aromatyczno-smakowy: prosecco to lekkie, odświeżające wino o owocowym aromacie, który podoba się wielu osobom;
  • Wysoka dostępność oraz uniwersalność – przyzwoite prosecco z apelacji DOC nierzadko znajdziemy nawet w dyskontach, pubach, a nawet barach plażowych, a wino to doskonale sprawdzi się zarówno pite samodzielnie, jak i w drinkach, takich jak Spritz czy Mimosa.

Dlaczego prosecco jest tańsze niż szampan?

Tak, jak wspomnieliśmy, jedną z przyczyn decydujących o popularności prosecco jest – oprócz walorów smakowo-aromatycznych – stosunkowo niska cena. Ma na nią wpływ metoda produkcji. Włoskie wino wytwarza się nieco inaczej niż francuskie bąbelki z Szampanii.

Aby wino stało się trunkiem musującym, musi znaleźć się w nim dwutlenek węgla. Tradycyjna metoda produkcji takich win przewiduje ponowną fermentację wina spokojnego w zamkniętej butelce – po dodaniu odrobiny cukru i drożdży, które „konsumując” cukier, wytwarzają CO2. Metoda ta stosowana jest właśnie w przypadku szampana i nazywana jest tradycyjną. Po zakończeniu drugiej fermentacji wino leżakuje na osadzie z drożdży, co nadaje mu wyjątkowego charakteru, jednak metoda ta jest trudna, czasochłonna i kosztowna.

Produkcja prosecco także odbywa się z obecnością drugiej fermentacji, jednak przeprowadzana jest ona w dużym, metalowym zbiorniku, a proces przerywany jest poprzez nagłe, gwałtowne obniżenie temperatury płynu. Gotowy produkt przelewany jest do butelek i sprzedawany. Metoda ta, nazywana metodą Charmata-Martinottiego jest o wiele tańsza i lepiej pasuje do win, które mają byś orzeźwiające i owocowe, pozbawione nut charakterystycznych dla win leżakujących na osadzie.

Charakterystyka wina prosecco

Prosecco jest lekkim, orzeźwiającym winem o aromatach zielonych jabłek, brzoskwiń i melona. Powstaje z winogron odmiany glera (jeszcze do niedawna prosecco), która to uprawiana jest na dużym obszarze południowo-wschodnich Włoch, ale także w Słowenii. Mimo stosunkowo niskiej ceny prosecco jest winem dobrej, a nierzadko wręcz doskonałej jakości. Świadczy o tym oznaczenie DOC lub DOCG na butelkach tego trunku.

Podstawowa apelacja to Prosecco DOC – na jej obszarze znajduje się 9 prowincji położonych w Wenecji Euganejskiej i Friuli-Wenecji Julijskiej. Wytwarzane w nich wino jest zazwyczaj mocno musujące (spumante), chociaż spotyka się także lekko musujące (frizzante) a nawet spokojne. Od kilku lat dopuszczona jest także produkcja różowego prosecco – winogrona glera miesza się w tym celu z owocami pinot noir.

O stopień wyżej znajdują się apelacje Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG oraz Asolo Prosecco Superiore DOCG. Pierwsza z nich zajmuje większy obszar, a także podzielona jest na podstrefy (Rive), lecz w obu przypadkach, rośliny uprawiane są na stromych zboczach pagórków, co wymusza ręczne zbiory, a przez to przekłada się na wyższą jakość wina.

Najwyżej na drabince jakości znajduje się prosecco Superiore di Cartizze, produkowane na obszarze apelacji Valdobbiadene DOCG. Winorogrona przeznaczone do produkcji tego wina rosną na najwyższym wzniesieniu w okolicy, pokrywając obszar ponad 100 ha, przy czym cena 1 ha gruntu to około 2 mln euro, co czyni go najdroższym miejscem do uprawy winorośli we Włoszech. Prosecco Superiore di Cartizze to „Grand Cru” wśród weneckich bąbelków, charakteryzujace się najlepszą jakością i najwyższą ceną.

Jak pić prosecco?

Prosecco jest niezwykle uniwersalnym winem. Świetnie komponuje się z daniami z drobiu, łagodnymi serami, owocami morza, a także pizzą i makaronami. Doskonale smakuje zarówno pite samodzielnie, jak i w drinkach.

Dwa najpopularniejsze drinki z prosecco to zdecydowanie Mimosa i Spritz. Pierwszy z nich powstaje przez zmieszanie wina z sokiem pomarańczowym w stosunku 1:1. W skład drugiego wchodzi natomiast prosecco, woda gazowana, bitters (np. Aperol) oraz plasterki pomarańczy. To idealna propozycja na upały!

Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji spróbować prosecco, poznajcie to wino koniecznie. To doskonały towarzysz jedzenia i świetnie nadaje się zarówno na spotkanie z przyjaciółmi, jak i na uroczysty toast!

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności