Bez wątpienia do produktów spożywczych, które warto mieć w swojej kuchni, zaliczyć należy skrobię ziemniaczaną. Stanowi ona bowiem nieodłączny składnik regionalnych polskich dań i z powodzeniem jest używana od dziesięcioleci. Co ważne, ma zastosowanie nie tylko kulinarne, ale także kosmetyczne – świetnie wpływa bowiem na skórę i włosy. Dlaczego warto mieć ją w domu i czy skrobia ziemniaczana jest tym samym co mąka ziemniaczana?
Kulinarne zastosowanie skrobi ziemniaczanej
Kluski śląskie, kluski szare, budyń, kisiel czy zagęszczacz do sosów i zup – to najczęstsze zastosowanie, jakie w polskiej kuchni ma skrobia ziemniaczana. Produkt ten jest niezwykle wydajny, dlatego w sklepach można spotkać skrobię w opakowaniach wynoszących zaledwie 500 g. Bez obaw, starczy ona na długo. Warto jednak postawić na kilogramowe opakowanie, bo skrobię można stosować nie tylko w kuchni, ale o tym będzie za chwilę.
Oprócz dań typowo obiadowych, deserów sosów i zup, skrobię ziemniaczaną dodaje się również do wypieków – w tym ciast i chlebów. Przy czym produkt ten doskonale sprawdza się w dietach bezglutenowych, ponieważ skrobia ziemniaczana nie zawiera w sobie tego alergizującego białka. Cechami dla niej charakterystycznymi jest:
- bezwonność
- śnieżnobiała barwa
- sypkość
- bardzo wysoka lepkość po dodaniu wody (tworzy kleik)
- brak smaku
Co ciekawe, skrobia ziemniaczana określana jest często jako mąka ziemniaczana. Niektórzy producenci używają nawet takiej nazwy na opakowaniach. Czy prawidłowo?
Skrobia ziemniaczana a mąka ziemniaczana
Mąka ziemniaczana jest czymś innym niż skrobia. Produkt ten pozyskuje się z gotowanych ziemniaków, natomiast skrobia ziemniaczana wytwarzana jest z surowych bulw pędów ziemniaka. Ponadto mąka ziemniaczana ma ciemniejszą barwę i czuć w niej charakterystyczny zapach oraz posmak ziemniaka. Poza tym jest ona o wiele rzadziej spotykana niż skrobia. Przed zakupem warto jednak sprawdzić w opisie produktu, z czym mamy do czynienia.
Inne zastosowanie skrobi ziemniaczanej
Skrobię ziemniaczaną z powodzeniem stosuje się w kosmetyce. Jej właściwości łagodzące podrażnienia świetnie sprawdzają się przy pielęgnacji skóry – zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Ze skrobi można zrobić także odżywkę na włosy chroniącą przed ich przetłuszczaniem. Oprócz tego jest ona tradycyjnym składnikiem krochmalu. Można jej również używać jako odplamiacza, posypując nią plamę i wcierając ją delikatnie w materiał. Poza kulinarne zastosowanie skrobi jest jeszcze szersze – używa się jej głównie w przemyśle do celów technicznych, a także jako zagęszczacza czy wypełniacza.