Najlepsze Porady RodzinaCo oznaczają kategorie wagowe fotelików? Ocena 5 na podstawie 4 komentarzy

Co oznaczają kategorie wagowe fotelików?

Co oznaczają kategorie wagowe fotelików?

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka spotkamy się z oznaczeniami informującymi o kategorii wagowej fotelika. Jest to nic innego, jak przedział wagowy, określający minimalną i maksymalną wagę dziecka, które może korzystać z danego egzemplarza. W teorii, wyróżnia się 5 głównych kategorii. W praktyce można spotkać również kategorie łączone, które pozwalają dziecku korzystać z jednego fotelika przez dłuższy czas. Jak zatem wybrać właściwy model?


Jakie są dostępne kategorie wagowe?

Oficjalnie przyjmuje się 5 głównych kategorii, które wynikają z europejskiego standardu ECE R44. Wśród nic są dwie kategorie dla niemowląt, jedna dla dzieci w wieku poniemowlęcym i dwie dla dzieci starszych. Foteliki dla niemowlaków oznaczone są symbolami 0 i 0+. W pierwszej grupie znajdziemy foteliki dla dzieci ważących poniżej 10 kg, natomiast w drugiej dla dzieci o wadze do 13 kg. Są to foteliki, które mocuje się zawsze tyłem do kierunku jazdy.
Maluch podróżuje w nich w pozycji leżącej, z uwagi na fakt, że nie potrafi w tym wieku jeszcze samodzielnie usiąść. Dzieci na ogół korzystają z tego typu fotelików od narodzin aż do około 9 miesiąca (kategoria 0) lub do 15 miesięcy (kategoria 0+). Po wyrośnięciu z takiego fotelika przychodzi pora na kolejny. Dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć i utrzymywać główkę dedykowana jest kategoria I, która przeznaczona jest dla dzieci o wadze 9-18 kg. W takim foteliku maluch może podróżować do około 4 roku życia. Wtedy przychodzi pora na to, aby przesiąść się w model z kategorii II (15-25 kg), a następnie do fotelika z grupy III (22-36 kg), który będzie służył dziecku do momentu, gdy będzie gotowe do jazdy w pasach.

Czym są kategorie pośrednie?

Z powyższego opisu wynika, że dziecko potrzebuje minimum czterech fotelików w trakcie swojego życia. Każdy fotelik to dość duży koszt, dlatego aby ograniczyć wydatki producenci wyszli naprzeciw potrzebom rodziców i zdecydowali się na połączenie kilku kategorii w jedną. Można więc spotkać na rynku foteliki 0-18 kg, 15-36 kg, czy nawet 9-36 kg. W takich fotelikach znajdują się specjalne wkładki i opcja regulacji, dzięki czemu można je dopasowywać to wymiarów i potrzeb dziecka. W ten sposób liczbę fotelików koniecznych do zakupu można ograniczyć do trzech lub nawet dwóch egzemplarzy.

Dodaj komentarz

Porada Co oznaczają kategorie wagowe fotelików?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 623
facebook unlike 1

Porady Rodzina Czy nasza porada Co oznaczają kategorie wagowe fotelików? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Co oznaczają kategorie wagowe fotelików?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu

Antonina Baranowska
Dodano:
facebook like 2
facebook unlike 0

coś w tym jest

Dorota
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Fotelik samochodowy musi być dobrze dobrany do wzrostu i wagi dziecka.

Dawid
Dodano:
facebook like 0
facebook unlike 0

Kategorie wagowe w foteliku samochodowym to ważna kwestia. Wraz z rozwojem dziecka trzeba pamiętać, aby wymienić fotelik na większy.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Aby wyłączyć pliki cookies, możesz postępować zgodnie z...
Picia alkoholu może mieć różne skutki zarówno krótko-, jak i...
Wykrycie raka piersi jest zwykle możliwe poprzez zastosowanie...
w młodości cierpaiałem na afry - pamietam ze za komuny na afry...
Maty edukacyjne cieszą się popularnością od lat. Sama...
Fotelik samochodowy musi być dobrze dobrany do wzrostu i wagi...
Kontrola rodzicielska to podstawa.
Dziecko z pewnością ucieszy się z karuzeli dla niemowląt.