Każdy kto jest rodzicem doskonale wie jak trudno siÄ™ rozmawia z maÅ‚ym dzieckiem. Zależy nam na tym, aby dziecko nas sÅ‚uchaÅ‚o, a jednoczeÅ›nie chcemy żeby nie wiÄ…zaÅ‚o siÄ™ to ze zbyt czÄ™stym karaniem go. Istnieje kilka prostych zasad rozmowy z maÅ‚ym dzieckiem w taki sposób, by odniosÅ‚a ona zamierzony skutek. Ich konsekwentne stosowanie z pewnoÅ›ciÄ… znacznie uÅ‚atwi nam rozmowy z dzieckiem, a tym samym jego wychowywanie.
Kontakt wzrokowy
NawiÄ…zanie kontaktu wzrokowego to podstawa podczas rozmowy z dzieckiem. Jeszcze zanim zaczniemy mówić do dziecka, warto pochylić siÄ™ tak, aby być na poziomie jego oczu. UÅ‚atwi to skupienie na sobie uwagi dziecka, a tym samym dokÅ‚adne zrozumienie tego co chcemy mu przekazać. Dla dziecka bÄ™dzie to też sygnaÅ‚, że jest dla nas ważne.
Krótkie, zwiÄ™zÅ‚e zdania i odpowiedni ton
Nadmierne tÅ‚umaczenie wszystkiego maÅ‚ym dzieciom jest powszechnym bÅ‚Ä™dem wychowawczym. Nie chodzi tu o objaÅ›nianie dziecku Å›wiata, a raczej tÅ‚umaczenie siÄ™ przed nim ze swoich poleceÅ„ wobec niego oraz nakazów i zakazów. RozmawiajÄ…c z dzieckiem należy wziąć pod uwagÄ™ jego możliwoÅ›ci percepcyjne. Zasypywanie dziecka argumentami, których ono nie rozumie powoduje u dziecka zÅ‚ość. Warto wiÄ™c mówić krótko i zwięźle tak, aby dziecko mogÅ‚o zrozumieć co chcemy mu przekazać. W prostych sprawach porzÄ…dkowych wystarczy polecenie. Warto też jasno okreÅ›lić granice i stanowczo siÄ™ ich trzymać. Pozwoli to odróżnić pytanie dziecka, które wynika z ciekawoÅ›ci Å›wiata od takiego, które bÄ™dzie prowokować niekoÅ„czÄ…ce siÄ™ wyjaÅ›nienia.
Warto pamiÄ™tać, by rozmawiajÄ…c z dzieckiem mówić przyjaznym i spokojnym, ale pewnym siebie tonem. Twój krzyk wywoÅ‚a zÅ‚ość i negatywne emocje u dziecka -chcÄ…c tego uniknąć, staraj siÄ™ nie podnosić gÅ‚osu.
Mów jÄ™zykiem korzyÅ›ci
Nikt nie lubi sÅ‚uchać, że czegoÅ› mu nie wolno, zwÅ‚aszcza dzieci. SÅ‚yszÄ…c zdanie zaczynajÄ…ce siÄ™ od sÅ‚ów nie wolno, możemy być pewni, że dziecko zrobi na odwrót. Warto też mówić w taki sposób, by dziecko wiedziaÅ‚o, że jedna czynność prowadzi do drugiej, np. " zaÅ‚óż buty to bÄ™dziesz mógÅ‚ wyjść na plac zabaw i siÄ™ pobawić". Warto też uprzedzać wczeÅ›niej o tym co ma nastÄ…pić. Dzieci najbardziej buntujÄ… siÄ™ kiedy sÄ… wyrywane z jakiejÅ› czynnoÅ›ci, która sprawia im przyjemność np. zabawa na dworze. Warto wiÄ™c przygotować dziecko na to, że zabawa trwa jakiÅ› czas, a potem trzeba wrócić do domu.
Konsekwencja
Nigdy nie cofaj wydanych dziecku poleceÅ„, a tym bardziej nie dyskutuj z nim i nie negocjuj. Uleganie namowom dziecka i jego pÅ‚aczowi spowoduje, że dziecko nauczy siÄ™, że może wpÅ‚ywać na Twoje decyzje. Warto też sÅ‚uchać tego co mówi do nas dziecko. CzÄ™sto chce nam powiedzieć o ważnych dla niego sprawach a my ignorujemy to myÅ›lÄ…c, że to maÅ‚o istotne zdania. W ten sposób pokazujemy dziecku że ono tez nie musi siÄ™ z peÅ‚nÄ… uwagÄ… wsÅ‚uchiwać w nasze komunikaty.