Kastracja psa — tak czy nie?

Podczas jedne z wizyt ze swoim pieskiem u weterynarza proponuje Ci on wykonanie kastracji? Kastracja dla wielu jest tematem dość kontrowersyjnym, ponieważ istnieją dwa mocno podzielone zdaniami obozy — jej zwolennicy oraz przeciwnicy. Oczywiście nie odpowiemy tutaj czy należy wykastrować psa, czy nie, jednakże przedstawimy zalety oraz wady tego zabiegu chirurgicznego. Każdy pies jest inny i przy dokonywaniu ostatecznej decyzji dużo jest zależne od jego uwarunkować zdrowotnych, a także behawioralnych. Należy również wziąć pod uwagę ewentualne dalsze rozmnażanie pupila — niektórzy nie chcą z niego korzystać. W Polsce panuje przekonanie, że pies podlega kastracji, a suczka sterylizacji, jednakże w większości przypadków kastrowane są zarówno psy, jak i suki.
Kastracja, a sterylizacja — jaka jest różnica?
Kastracja to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu jąder u samców oraz jajników u suczek. Zazwyczaj psom usuwa się dodatkowo najądrza, a sukom macicę i jajowody, co pozwala na uniknięcie powikłań pooperacyjnych. Po zabiegu kastracji zarówno psy, jak i suki stają się całkowicie bezpłodne, ponieważ w organizmie przestają być produkowane hormony płciowe. A sterylizacja polega na podwiązaniu lub przycięciu nasieniowodów u psa oraz jajowodów u suki. Wysterylizowana suka dalej ma ten sam cykl płciowy, co zawsze — oznacza to, że będzie mieć cieczkę, a jej organizm będzie produkował hormony płciowe, jednakże pozostanie bezpłodna. W przypadku psów zachowana zostaje produkcja testosteronu i popęd płciowy, ale pies jest bezpłodny — usunięciu nie zostają poddane jądra.
Zalety kastracji:
- Niechciane potomstwo
Jedną z najważniejszych zalet związanych z kastracją jest zapobieganie niekontrolowaniu rozmnażaniu się zwierząt, które później ze względu na brak miejsca i chęci zajmowania się nimi są likwidowane lub po prostu bezdomne. Każda niewykastrowana suka może w ciągu roku urodzić od kilku do nawet kilkunastu szczeniąt, a w ciągu wielu lat jej życia ta populacja będzie się cały czas powiększała.
- Zdrowotne plusy
Kastracja eliminuje wystąpienia nowotworów narządów rodnych, jąder w przypadku psów, a także zmniejsza ryzyko schorzeń prostaty czy powstania przetoku okołoodbytniczego i nowotworu sutka u suk. Co więcej, w przypadku suk wykluczeniu ulega zagrożenie ropomaciczem.
- Zachowanie psa
Każdy pies jest oczywiście inny, jednakże badania pokazują, że pies pozbawiony popędu płciowego mniej interesuje się swoim otoczeniem, a także innymi psami, co pozwala skupić mu się w pełni na człowieku. Warto wiedzieć, że w przypadku psów kastracja może pomóc z agresywnym zachowaniem, znaczenie moczem swojego terytorium, a także ucieczkami i włóczęgostwem.
Wady kastracji:
- Zdrowotne minusy
W przypadku kastracji istnieje większe ryzyko schorzeń nowotworów prostaty, zakażeń dróg moczowych, zmian zapalnych pochwy, wystąpienia kostniakomięsaka, układu kostnego, naczyniomięsaka śledziony i serca. Zwiększeniu ulega także ryzyko otyłości na skutek spowolnienia metabolizmu, a także trzykrotnie zwiększa się ryzyko niedoczynności tarczycy. W dużych ras suk pojawia się też problem z nietrzymaniem moczu.
- Agresja
Wbrew pozorom, kastracja nie jest zbawiennym sposobem na zlikwidowanie agresji u psa lub suki — badania pokazują, że po kastracji wzrasta ilość agresywnych zachowań w stosunku do innych psów oraz właścicieli, jeżeli zostaną one wykastrowane przed pierwszym rokiem życia.
- Lękliwość
Jeżeli twój pies od początku wykazuje lękliwość lub niepewność siebie, kastracja jest jak najbardziej odradzana, ponieważ może ona znacznie nasilić te objawy, a także zwiększyć nadwrażliwość na dotyk. Przed podjęciem decyzji o kastracji, warto umówić się na spotkanie z behawiorystą.
Alternatywne opcje:
- Kastracja farmakologiczna
W przypadku psów istnieje możliwość kastracji farmakologicznej, która polega na wszczepieniu czipa z preparatem pod skórę psa — substancja utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy, ponieważ znacznie ograniczana jest produkcja testosteronu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się nad kastracją chirurgiczną lub chcą chwilowo zmniejszyć jego popęd seksualny. Plusem takiej kastracji jest jej całkowita odwracalność.
- Tabletki hormonalne lub zastrzyki
W przypadku suczek najczęściej korzysta się z tabletek hormonalnych, które mogą przesunąć cieczkę u suki. Na rynku dostępne są też tabletki, które pomagają hamować objawy cieczki u suki. Kolejnym rozwiązaniem jest preparat podawany w formie zastrzyku, który blokuje pojawianie się cieczki. Wszystkie te rozwiązania są związane z układem hormonalnym suczki i oczywiście są związane z możliwymi skutkami ubocznymi.
Kiedy poddać psa kastracji?
Jeżeli zdecydowaliśmy się na zabieg kastracji psa lub suki, należy zastanowić się, w jakim momencie najlepiej go dokonać. Kastracja suki wykonana przed pierwszą cieczką może mieć dla niej negatywne skutki w przypadku rozwoju układu kostnego — mogą zaniknąć chrząstki nasadowe w kościach długich, co doprowadzi do rozwinięcia się dysproporcji pomiędzy poszczególnymi kośćmi. Optymalnym czasem na wykastrowanie suki może być czas po jej pierwszej cieczce — warto odczekać jednak kilka miesięcy, ponieważ może pojawić się u niej ciąża urojona. W przypadku samców najlepiej dokonać jest kastracji, kiedy osiągną dojrzałość płciową — najczęściej osiągana jest ok. 6 miesiąca życia. W przypadku ras psów dużych zaleca się odczekanie z kastracją nawet do drugiego roku życia, ponieważ dłużej rozwija się u nich układ płciowy. Zbyt wczesne pozbawienie psa hormonów może negatywnie wpłynąć na jego rozwój mięśni oraz kośćca.
Dodaj komentarz
Najlepsze porady o Rodzinie Czy porada Kastracja psa — tak czy nie? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Kastracja psa — tak czy nie?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
Super artykuł
Super artykuł
porada dość ciekawa
Moja suczka jest po kastracji i nie zauważyłam zmian w jej zachowaniu. Jest cały czas taka kochana jak była przed zabiegiem.