09.02.2024

Stewardessa - na czym polega jej praca?

Stewardessa - na czym polega jej praca?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij

Biegle posługujesz się językami obcymi? Łatwo Ci przychodzi kontakt z ludźmi? Masz miłą dla oka aparycję? W takim przypadku możesz zainteresować się ścieżką kariery, jaką jest: stewardessa! Co należy zrobić, a także jakie wymagania należy spełnić, aby móc pracować we wspomnianym zawodzie?


Kim jest stewardessa?

Stewardessa to osoba o pogodnym usposobieniu i miłej aparycji, która wszystkie swoje obowiązki wypełnia na pokładzie samolotu pasażerskiego lub samolotu prywatnego. Praca stewardessy polega na zadbaniu o poczucie bezpieczeństwa uczestników lotu, np. przeprowadzenia krótkiego instruktażu, poinformowania pasażerów o zapięciu pasów czy wszelkich niedogodnościach. Co więcej, rolą stewardessy jest zadbanie o komfortowy lot, a więc pomoc pasażerom i dostarczanie im napojów oraz jedzenia, a także potrzebnych akcesoriów.

Czym zajmuje się stewardessa?

Zanim zapoznamy się z listą zadań, które stewardessa wykonuje podczas swojej pracy, warto wiedzieć, że zawód ten wiąże się z koniecznością spełnienia wielu wymagań formalnych, m.in. trzeba być pełnoletnim i posiadać wniosek o niekaralności, posiadać min. wykształcenie średnie, konieczna jest znajomość języka angielskiego na poziomie min. B2, a także umiejętność pływania. Dodatkowym plusem jest brak tatuaży w widocznych miejscach. Spełniasz wszystkie te wymagania? Zatem zobacz, co w ciągu lotu robi stewardessa!

  • zaprasza pasażerów na pokład samolotu,
  • dba o komfort i bezpieczeństwo pasażerów podczas lotu,
  • troszczy się o pasażerów, m.in. realizuje złożone przez nich zamówienia dotyczące posiłku i napojów,
  • pomaga w nagłych sytuacjach awaryjnych,
  • przygotowuje wnętrze samolotu do lotu — sprawdza sprzęt i porządkuje wnętrze.

Jakimi cechami charakteryzuje się stewardessa?

  • Przede wszystkim stewardessa powinna być osobą otwartą na ludzi, wzbudzającą zaufanie, życzliwą, a także odznaczającą się miłą dla oka aparycją. Bez względu na sytuację stewardessa powinna być zawsze i uśmiechnięta oraz spokojna, dzięki czemu uda jej się opanować każdą sytuację.
  • Stewardessa powinna być osobą cierpliwą i odporną na stres, a także umiejącą ukrywać i kontrolować swoje emocje, ponieważ jej praca polega przede wszystkim na kontakcie z drugi człowiekiem, a pasażerowie samolotu potrafią być problematyczni. Dlatego też każda stewardessa powinna mieć rozwinięte umiejętności komunikacyjne oraz posiadać wiedzę z zakresu psychologii, dzięki której będzie mogła uspokoić pasażerów.
  • Praca stewardessy wiąże się z realnym zagrożeniem życia i zdrowia, dlatego osoba szykująca się do tej kariery zawodowej powinna radzić sobie ze stresem i problemami, a także trzeźwo i racjonalnie myśleć nawet w niebezpiecznych sytuacjach, ponieważ jej pracą jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom.

Gdzie znajdzie pracę stewardessa?

Stewardessa znajdzie pracę wyłącznie w liniach lotniczych, w których proces rekrutacji przebiega wieloetapowo. Zgłaszając się na posadę stewardessy, zazwyczaj należy przesłać CV oraz list motywacyjny, a także zaświadczenia o niekaralności, fotografię sylwetki, certyfikatów językowych i zdjęć paszportowych. Kandydatki następnie zapraszane są na rozmowę kwalifikacyjną, testy językowe, testy psychologiczne, a także ćwiczenia, dzięki którym przyszła stewardessa pokazuje, jak współpracuje z pasażerami. Na samym końcu stewardessa musi zdać egzamin, dzięki któremu linie lotnicze mają pewność, że swoim klientów gwarantują profesjonalną załogę.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy opis porady Stewardessa - na czym polega jej praca? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Stewardessa - na czym polega jej praca?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce rozrywki w komentarzu
~Porada Stewardessa - na czym polega jej praca?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
~Stewardessa - na czym polega jej praca?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności