Nauka języków obcych bez wątpienia daje dużo nowych możliwości. Zdecydowanie ułatwia ona podróżowanie - znajomość lokalnego języka znacznie podnosi komfort pobytu w kraju, gdzie angielski nie jest rozpowszechniony. Umożliwia ona też podjęcie pracy w całkiem nowym zawodzie, a przy tym daje bardzo dużo satysfakcji za każdym razem, gdy osobie uczącej się uda odczytać jakiś napis lub nawet przeczytać ulubioną książkę w oryginale. Jak jednak szybko i skutecznie samemu nauczyć się nowego języka? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek!
Określ cele
Wbrew pozorom określenie celów, które chce się osiągnąć, jest w nauce nowego języka całkiem sensowne. W jaki sposób bowiem mierzyć swój postęp, jeśli nawet nie jest się pewnym, do czego się dąży? Cele pomagają też w opanowaniu pierwszego przytłoczenia wielością słów do nauki, struktur gramatycznych czy metod nauki i pomagają w zawężaniu centrum zainteresowania. Dzięki temu można skupić się na konkretnym dziale bez martwienia się o drobnostki. Cele mogą być różne, w zależności od indywidualnych preferencji. Dla jednej osoby lepszym rozwiązaniem będzie ustalenie, jaki dział chce się w danym tygodniu nauki opanować, natomiast innej sprawdzi się ustalenie konkretnej liczby słówek, którą chce się poznać. W obu przypadkach postanowień łatwiej dotrzymać, zapisując je i umieszczając w widocznym miejscu.
Ucz się przydatnych słów
Rozpoczynając naukę języka obcego łatwo przerazić się liczbą istniejących w nim słów. Na szczęście by osiągnąć płynność, wcale nie trzeba zaznajamiać się z tysiącami wyrażeń. Na początku wystarczy skupić się na tych najczęściej używanych w tekstach i mowie codziennej - szacuje się, że średnia ich liczba wynosi około tysiąca. Skupiając się na tym tysiącu, minimalizuje się ilość marnowanego czasu i uczy słów, które realnie będą potrzebne w codziennym życiu. Na Internecie można znaleźć gotowe listy najczęściej używanych zwrotów - warto z nich korzystać!
Codziennie korzystaj z języka
Ten krok jest znacznie ułatwiony, jeśli rzeczywiście mieszka się w kraju, którego języka się chce nauczyć. Wtedy komunikowanie się z miejscowymi jest nieunikniona. Jeśli jednak pozostaje się w miejscu swojego zamieszkania, warto samemu otaczać się językiem. Przydatne w tym celu będzie chociażby zabieranie się sobą fiszek z nowymi słowami (w tradycyjnej lub elektronicznej formie) i ich powtarzane w czasie jazdy autobusem, tramwajem czy w każdej innej wolnej chwili. Warto też oglądać programy telewizyjne lub słuchać radia w docelowym języku. Wiele materiałów znajdzie się też w sieci. Codzienny, nawet bierny kontakt z językiem pomoże przyzwyczaić się do niego brzmienia i zaznajomić się z często używanymi zwrotami oraz kontekstem, w jakim są używane.
Szukaj możliwości do praktyki
Trudno nauczyć się języka obcego, nie korzystając z niego. Język jest w końcu narzędziem służącym przede wszystkim do komunikacji. Dlatego też warto aranżować sytuacje, w których będzie można go używać. Można na przykład poszukać osoby, która uczy się tego samego języka i spotykać się z nią co tydzień lub dwa na rozmowy w docelowym języku. Innym rozwiązaniem jest odnalezienie lokalnej grupy osób zainteresowanych nauką języków obcych, szukanie partnerów do rozmowy na różnych portalach internetowych czy też odwiedzane różnych lokalów i miejsc, gdzie spotkać można osoby z kraju, którego języka się uczy.
Zaznajom się z kulturą kraju, którego języka się uczysz
Znajomość tradycji, historii czy religii kraju, którego języka się uczy, jest bardzo ważna. Nie tylko wskazuje na znaczenie poszczególnych słów, ale pomaga też lepiej rozumieć kontekst językowy, a przy okazji pomoże uniknąć niezręcznych sytuacji lub użycia obraźliwego słowa.