09.02.2024

8 porad jak pozostać bezpiecznym w sieci

8 porad jak pozostać bezpiecznym w sieci

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij

Bezpieczeństwo w sieci to dość powszechny temat, ponieważ w dzisiejszych czasach Internet uważany jest za dość niebezpieczne miejsce, z którego może korzystać mnóstwo osób o niecnych zamiarach. Zwiększenie źródeł, w których dostępny jest internet, tj. z komputerów na smartphony, a także inne urządzenia, zwiększyło ryzyko bycia zaatakowanym w sieci. Jednakże, dzięki podjęciu kilku małych kroczków możesz znacznie zmniejszyć ryzyko padnięcia ofiarą przemocy internetowej lub oszustwa. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad, które warto wprowadzić do codziennego życia.


1. Stwórz mocne hasło
Niepowtarzalne, a zarazem silne hasło pozwoli Ci zabezpieczyć swoje dane, informacje na temat twojego życia, a także konta bankowego. W dzisiejszych czasach zdarzają się przypadki, gdy w bazach danych pojawiają się wycieki łatwych haseł użytkowników — w taki sposób haker może zalogować się na twoje konto i ukraść twoje pieniądze i ważne dane osobowe.

2. Wzmocnij ochronę sieci
Jeżeli zadbałeś o silne hasło, teraz przyszła kolej na zadbanie o bezpieczne połączenie do sieci. Zarówno w pracy, jak i w domu, warto zainwestować w ruter, który jest zabezpieczony hasłem — jest to znacznie bezpieczniejsza opcja od szeroko dostępnego Wi-Fi, do którego ułatwiony dostęp mają hakerzy.

3. Używaj Firewalla
Pomimo tego, że twoja sieć jest chroniona, to jednak warto zadbać o firewalla, który będzie blokował nieautoryzowany dostęp do twojego komputera lub innego urządzenia. Firewall najczęściej dołączany jest do standardowego oprogramowania. Firewall zapewnia bezpieczeństwo, np. kamerkom internetowym, które nie są wyposażone w żadne oprogramowania chroniące je przed atakiem hakerów.

4. Przemyślane klikanie
Nie klikaj tam, gdzie popadnie — w taki sposób unikniesz niebezpieczeństwa. Wiele wirusów oraz groźnych oprogramowań zawartych jest w wyskakujących reklamach, a także mailach czy quizach online. Pod żadnym pozorem nie podawaj swoich danych osobistych w niesprawdzonych źródłach, ponieważ możesz paść ofiarą oszustwa.

5. Nie dziel się wszystkimi informacjami
Chociaż w dzisiejszych czasach panuje moda na dziele się niemal wszystkimi informacjami — od tego, co jemy, po to, gdzie jesteśmy oraz co robimy, to jednak warto przystopować z tym trendem lub całkowicie z niego zrezygnować. Niektóre z tych informacji mogą zostać wykorzystane przeciwko tobie.

6. Zawsze miej backup
Zawsze powinieneś być świadomy, na jakiej stronie internetowej się znajdujesz oraz jakie informacje rozpowszechniasz. Wykorzystuj oprogramowania chroniące oraz nie zapomnij o wykonywaniu kopii zapasowych w regularnych odstępach czasu — w takim wypadku, jeżeli coś pójdzie nie po twojej myśli, zachowasz wszystkie swoje dane.

7. Aktualizuj
Aktualizuj wszelkie oprogramowania oraz aplikacje — szczególne znaczenie ma to w przypadku antywirusów. Włącz automatyczne powiadomienia o aktualizacjach, dzięki czemu nie będziesz musiał myśleć o nadchodzących aktualizacjach — w takim przypadku możesz najczęściej o nich zapomnieć.

8. Bądź na bieżąco z taktykami oszustw
Internetowe zagrożenia są coraz bardziej wymyślne i trudniejsze do zauważenia na pierwszy rzut oka, dlatego warto rozeznać się w tym temacie — jaki oszustwa są najpopularniejsze w danym momencie. Niezwykle często stosowane jest, np. oprogramowanie, które wymusza od zaatakowanego okup — szantażuje go jego personalnymi informacjami w celu wyłudzenia ogromnych sum pieniędzy.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Pamiętajmy o tym aby nikomu nie podawać żadnych danych.
~~Justyna
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy nasza porada 8 porad jak pozostać bezpiecznym w sieci pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema 8 porad jak pozostać bezpiecznym w sieci? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada 8 porad jak pozostać bezpiecznym w sieci
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
coś w tym jest
~Ignacy Wasilewski
09.02.2024

Nowe artykuły

Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Różnice między aftami a pleśniawkami - jak je rozpoznać?
Zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla naszego ogólnego samopoczucia, a pojawiające się w niej problemy mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Dwie najczęstsze dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort w jamie ustnej, to afty i pleśniawki. Chociaż często używamy tych terminów zamiennie, to są to różne schorzenia, które wymagają innego podejścia do leczenia. W dalszej części niniejszego artykułu przedstawiamy, czym się różnią, jak je rozpoznać i jak skutecznie je leczyć (np. nieocenionym wsparciem w procesie regeneracji uszkodzonych tkanek może być żel na afty i pleśniawki Aftident).
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Okna PVC a trend zero waste: Jak ograniczyć odpady podczas produkcji i montażu?
Trend zero waste staje się coraz bardziej popularny, a firmy z różnych branż starają się dostosować swoje działania do zasad ekologii i dbałości o środowisko. W kontekście produkcji i montażu okien PVC, również istnieje wiele możliwości, aby ograniczyć ilość odpadów generowanych podczas tych procesów. W artykule przedstawimy, jak firma Hensfort, jako producent okien PVC, dostosowuje swoje działania do zasad zero waste, oraz jak klienci mogą skorzystać z tej ekologicznej oferty.
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Jak sprawdzić jakość okien PVC przed zakupem?
Przed dokonaniem zakupu okien PVC wielu z nas zastanawia się, jak sprawdzić jakość tego rodzaju stolarki otworowej. Okna PVC są popularnym wyborem ze względu na swoją trwałość, izolację cieplną i akustyczną, a także łatwość
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Okna PVC a problem hałasu miejskiego: Jak je zminimalizować?
Hałas miejski jest jednym z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi musimy zmierzyć się na co dzień. Szum ulic, hałas samochodów, czy nawet dźwięki pochodzące z pobliskich przedsiębiorstw - wszystkie te dźwięki mogą znacząco obniżyć komfort naszego życia codziennego. Dlatego też, jeśli zmagamy się z problemem hałasu, jednym z najskuteczniejszych rozwiązań może okazać się inwestycja w wysokiej jakości okna PVC, które znacząco zminimalizują przedostający się do naszego domu lub mieszkania hałas.
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności