Wykorzystanie drewna w budownictwie nie jest czymś nowym. Pojawiają się tylko coraz to nowsze rozwiązania pozwalające obniżyć koszty budownictwa. Ciekawą ideą jest płyta wiórowa. Jak sama nazwa wskazuje jest wytwarzana z wiórów. Poddaje się je sprasowaniu i sklejeniu odpowiednimi środkami w dostosowanej temperaturze.
oznaczenia właściwości
Płyta ta ma wiele zastosowań ze względu na swoje właściwości. Przede wszystkim jest wodoodporna dzięki czemu może być stosowana w konstrukcjach zewnętrznych. Płyta ma także swoje oznaczenia, które kryją kolejne jej właściwości. Aby mogła być stosowana wewnątrz budynków musi mieć symbol: E I. Natomiast jeżeli jest na niej nadruk: G* oznacza to, że zawiera substancje bakterio- i grzybobójcze. Brzegi płyty wiórowej są frezowane na odpowiedni kształt.
szerokie zastosowanie
Płytę wiórową można stosować do wielu konstrukcji. Zaczynając od mebli kuchennych i blatów, aż po skrzynie do przechowywania. Można taką ją spotkać w budownictwie jako materiał izolacyjny, ścianki działowe, a nawet podłogi i sufity. Tak szerokie zastosowanie jest możliwe dzięki dostępności płyt o różnych parametrach. Najważniejsze z nich to grubość i gęstość.