Najlepsze Porady TechnologieGrafik komputerowy - na czym polega jego zawód?

Grafik komputerowy - na czym polega jego zawód?

Grafik komputerowy - na czym polega jego zawód?

Rozwój rynku e-commerce sprawił, że zawód grafika komputerowego jest niezwykle ceniony i chętnie wybierany jako ścieżka kariery. Jeżeli dysponujesz nienagannym zmysłem estetycznym, możesz pochwalić się zdolnościami artystycznymi, a także jesteś osobą kreatywną z bujną wyobraźnią, być może zawód grafika komputerowego jest dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Marzysz o ambitnej, a zarazem artystycznej pracy? W taki razie zastanów się, jak możesz zostać grafikiem komputerowym!


Kim jest grafik komputerowy?

Grafik komputerowy jest osobą tworzącą projekty graficzne przy pomocy specjalistycznych programów graficznych. Praca grafików najczęściej wiąże się z ogromną kreatywnością, ponieważ wyróżnikiem dobrego grafika jest komponowanie oryginalnych grafik, które zachwycą nawet najbardziej wymagających odbiorców. Grafik komputerowy podczas pracy najczęściej zajmuje się obróbką zdjęć, tworzeniem bannerów, logotypów, plakatów, a także wizualizacji okładek książek, gazet czy czasopism. Grafik z pomysłem i dobrą techniką wykonania projektów jest największym skarbem dynamicznie rozwijającej się firmy.

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

W pracy grafika komputerowego niezwykle ważna okazuje się znajomość nawet kilku programów graficznych, które można zamiennie stosować podczas tworzonych projektów. W przypadku grafika mniejsze znaczenie ma edukacja, a zdecydowanie ważniejsze są umiejętności, poziom kreatywności, a także przygotowane portfolio. Jakie zadania wykonuje grafik w swoim zawodzie?

 • współpracuje z klientem w celu ustalenia wymagań i preferencji projektu,
 • doradza klientowi i zwraca uwagę na aktualne trendy podczas projektowania,
 • tworzy logotypy i wizualizacje firmy,
 • zajmuje się projektowaniem bannerów, ulotek, plakatów, okładek książek lub czasopism,
 • wykonuje profesjonalną obróbkę zdjęć,
 • kreowanie grafiki o charakterze reklamowym, artystycznym, informacyjnym,
 • projektowanie grafiki wektorowej,
 • składanie materiałów do publikacji i formatowanie tekstów.

Jakimi cechami charakteryzuje się programista?

 • Poszukujący grafika komputerowego pracodawca na pierwszym miejscu będzie stawiał na nabyte umiejętności oraz indywidualne predyspozycje. Pracodawcy często zwracają uwagę na doświadczenie grafika — im większe jest jego portfolio, tym większe są szanse, że jego kandydatura zostanie rozpatrzona pozytywni.
 • Grafik powinien mieć talent artystyczny, jednakże na talencie nie powinno się zaprzestać, niezwykle ważny jest bezustanny rozwój, dzięki któremu grafik poszerzy swoje zdolności.
 • Osoba na stanowisko grafika komputerowego powinna być odporna na stres, jak również charakteryzować się cierpliwością, ponieważ będzie miała do czynienia z klientami, którzy mogą obstawać przy swoich racjach, które będą nieestetycznie się prezentować, jak również z programami komputerowymi, które mają swoje ograniczenia.
 • Grafik jest osobą, która powinna charakteryzować się ogromną kreatywnością oraz wyobraźnią, aby przy każdym zleceniu graficznym tworzyć nowe, oryginalne realizacje.

Gdzie znajdzie pracę grafik komputerowy?

Graficy komputerowi mogą pracować w agencjach reklamowych, a także w wielu firmach o różnych branżach w działach kreacji. Zapotrzebowanie na grafików jest również w biurach projektowych, a także w biurach graficznych i designerskich. W przypadku grafika komputerowego nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć własną działalność w formie freelancera.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Najlepszy na cellulit są zabiegi endermologii, skóra ogólnie...
He super
ja chce mieć takiego ale tata nie chcę się zgodzuić
mam i sobie chwale - w lecie zasłaniam słonce w zimie...
Polecam maszyny piekarnicze Hasborg. Mam w swojej cukierni i...
Bardzo przydatne urządzenie, mam i używam często.
Warto wiedzieć o tej całej rękojmi
Interesujący artykuł.