09.02.2024

Jak czytać wyniki badań?

Jak czytać wyniki badań?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Marcin Kaczmarek

Marcin jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatem podróży i ekspertem od turystyki. Jego artykuły oferują praktyczne porady dotyczące planowania wyjazdów, szukania tanich lotów oraz odkrywania ukrytych atrakcji turystycznych.

Udostępnij

Zapewne nieraz zastanawiałeś się jak odczytać swoje wyniki badań. Chcemy jeszcze przed lekarzem wiedzieć czy są one prawidłowe czy jednak coś nam zagraża. Najczęściej dotyczy to badań podstawowych czyli krwi i moczu. Można z nich bardzo wiele się dowiedzieć, zwłaszcza przy pełnej analizie ich składu. 


Kiedy zrobić badania?

Kiedy cos nam dolega najczęściej idziemy sie przebadać, bo objawy nas zaczynaja niepokoić. Jednak badania nalezy wykonywać także raz na rok kontrolnie, wówczas możemy być spokojni. Nasza krew czy mocz są wskaźnikami tego, czy w organizmie nie dzieje się nic złego, nie ma zapalenia, prawidłowo funkcjonuja jego narządy oraz mają do tego wystarczającą ilość witamin i pierwiastków. Wszystkie te wskaźniki można odczytać za pomocą wyników badań. Wówczas dowiadujemy się tak naprawdę, w jakiej jesteśmy kondycji. 

Skąd wiadomo kiedy jesteśmy zdrowi?

Wyniki badań bardzo latwo można samemu odczytać. Oczywiście nie znamy się na tych wszystkich parametrach, czasami nie wiemy jak odczytywać skróty i co one tak właściwie oznaczają. Jednak obok każdego z nich jest napisany nasz wynik i po prawej stronie norma, jaka jest optymalna dla zdrowego człowieka. W ten sposób dowiadujemy się, czy posiadamy wystarczającą liczbe czerwonych krwinek lub czy nie mamy podwyższonego cholesterolu lub glukozy. Poza tym obok tych wskaźników często można znaleźć literę H lub L. Skróty pochodzą z angielskiego- high to wysoki a low niski. Sugerują więc czego mamy w ciele za mało, a czego wręcz za dużo. Na temat parametrów warto zaś poczytać w internecie lub książkach. Znajdziemy tam informacje czym jest tak właściwie cholestresol i który z nich to ten "dobry" albo co oznacza niska wartość leukocytów. Najlepiej jednak wytłumaczy nam to lekarz, więc nie wahajmy sie go dopytywać. 

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy nasza porada Jak czytać wyniki badań? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak czytać wyniki badań?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w komentarzu
~Porada Jak czytać wyniki badań?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
porada dość ciekawa
~Stanisław Kamiński
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności