Najlepsze Porady ZdrowieJak usunąć odcisk? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jak usunąć odcisk?

Jak usunąć odcisk? @pixabay

Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków jest noszenie niedopasowanego, zbyt ciasnego lub luźnego obuwia. Innym powodem ich powstawania może być zniekształcenie palców które powoduje obtarcia, otyłość lub słabe ukrwienie stóp. W miejscu uporczywego nacisku lub tarcia naskórek chroniąc się przed uszkodzeniem wytwarza komórki rogowe, które nie złuszczając się tworzą twardą warstwę. Oprócz tego, że wygląda ona nieestetycznie może sprawiać ból, a w konsekwencji nawet stan zapalny. Dlatego odcisków nie należy lekceważyć, bo mogą stać się problemem nie tylko estetycznym.


Zapobieganie

Dobieraj odpowiednie, dopasowane buty. Kobiety muszą pamiętać, że noszenie butów na obcasie również może przyczyniać się do powstawania odcisków. Najlepiej zapobiegać powstawaniu odcisków poprzez stosowanie specjalnych kremów zmiękczających. Warto również złuszczać zrogowaciały naskórek za pomocą pilnika lub tarki do stóp. Dobroczynne działanie wykazują również peelingi czy moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli (można wykorzystać tą zwykłą). Usuwanie zrogowaciałej skóry może zapobiec powstawaniu nowych odcisków czy nagniotków. Należy unikać stosowania pumeksów, gdyż wilgoć sprawia, że mogą stać się siedliskiem bakterii.

Usuwanie odcisków

Jeśli mimo wszystko odcisk powstanie postarajmy się usunąć go w jak najwcześniejszym stadium. Domowe sposoby na jego usunięcie to wcieranie olejku rycynowego, okłady z kwasu chlebowego, cytryny, czosnku lub cebuli. Skuteczne działanie wykazuje również moczenie stóp w szarym mydle. Jeśli domowe sposoby okażą się nieskuteczne warto zapytać w aptece o specjalne plastry, które przyklejone na kilka dni zmiękczają odcisk i powalają na jego mechaniczne usunięcie. Inny środki dostępne w aptece to również płyny i żele zawierające w swoim składzie kwas salicylowy lub mlekowy - podczas ich stosowania należy unikać nakładania ich na zdrową skórę czy stosowania przy stanie zapalnym. Gdy jednak i te sposoby zawiodą najlepiej udać się do lekarza, który zleci odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz

Porada Jak usunąć odcisk?
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
facebook like 748
facebook unlike 1

Czy inspiracja Jak usunąć odcisk? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak usunąć odcisk?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w komentarzu

Kamil Wilk
Dodano:
facebook like 2
facebook unlike 0

proste i banalne


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

i sprawdzić vin... :)
mocne czerwone wina dobrze smakują w sosie spaghetti ! -...
Polecam Okna z profilu Streamline to nowoczesne rozwiązania,...
antykoncepcja :D
Czy opis porady Czy jedzenie z puszki jest zdrowe? przydała Ci...
Czy inspiracja Jak dbać o czystość rąk w miejscach...
proste i banalne
Cisawe propozycje jak oczyścić swój organizm.