Najlepsze Porady ZdrowieSzczepienie na COVID-19 a żylaki

Szczepienie na COVID-19 a żylaki

Szczepienie na COVID-19 a żylaki

Obecnie pojawia się wiele pytań związanych z przyjęciem szczepionki (szczególnie AstraZeneca) w przypadku uwarunkowań genetycznych do powstawania pajączków oraz żylaków, które są objawami rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej. Czy szczepionki przeciwko COVID-19 mogą doprowadzić u osób z niewydolnością żylną do zakrzepicy żylnej i znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a nawet utraty życia?


Zakrzepica u osób zaszczepionych i niezaszczepionych

Jak wskazują dane i oficjalne oświadczenia wydane przez koncern AstraZeneca do zakrzepicy żył głębokich po podaniu preparatu doszło u około 15 osób, natomiast do zatorowości płucnej u około 22 osób na podane na tamten czas 17 milionów dawek szczepionki. Oczywiście wystąpiły również przypadki, w których osoby zaszczepione dostały zakrzepicy zatok żylnych mózgu, co może przyczynić się do pojawienia się udaru, jednakże warto wiedzieć, że do tego typu schorzeń może dojść również u osób niezaszczepionych. Warto wiedzieć, że ryzyko zakrzepicy i powstawania pajączków oraz żylaków jest większe w przypadku kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję hormonalną niż w przypadku przyjęcia szczepionki AstraZeneca. Więcej informacji znajdziesz tutaj

Jakie objawy po przyjęciu szczepionki powinny nas zaniepokoić?

Ryzyko związane z wystąpieniem szkodliwych dla zdrowia objawów niewydolności żylnej po przyjęciu szczepionki AstraZenca jest niezwykle niskie, dlatego korzyści, których spodziewamy się po zaszczepieniu, przeważają nad wspomnianym ryzykiem. Po przyjęciu szczepionki AstraZeneca powinny nas zaniepokoić następujące objawy: utrzymujące się przez dłuższy czas bóle głowy, pojawiające się wybroczyny, nieustępujące bóle brzucha, skrócenie oddechu i ból w klatce piersiowej — w takim przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza w celu rozpoznania przyczyn tego typu objawów.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Jarmuż używam do sałatek, jest dużo przepisów w których możemy...
Warto dobrze przygotować się do takiego wyjazdu aby wakacji...
To prawda. Witamina D działa na ostoporozę.
Dobrze, że jest o tym artykuł. Wizyta u onkologa albo już...