Najlepsze Porady BiznesKarta kredytowa - tak czy nie? Ocena 5 na podstawie 4 komentarzy

Karta kredytowa - tak czy nie?

Karta kredytowa - tak czy nie? @pixabay

Karta kredytowa, to pojęcie znane każdemu z nas, jednakże jak dokładnie działa karta kredytowa? Czy są jakieś haczyki związane z kupowaniem "na kredyt"? Oczywiście wybierając kartę kredytową do konta bankowego bank, przedstawi Ci ją w samych superlatywach, jednakże musisz wiedzieć, że korzystanie z karty kredytowej związane jest z pewnymi zasadami, z którymi lepiej zapoznać się, zanim narobisz sobie długów. W poniższym artykułem przedstawimy Ci najważniejsze zasady korzystania z karty kredytowej, aby nie płacić za nią żadnych dodatkowych pieniędzy!


Karta kredytowa ma w Polsce zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Dlaczego tak się dzieje? Jedni są zdania, że za pomocą karty kredytowej można w łatwy sposób podreperować swój budżet, natomiast inni, że jest to szybki sposób do zadłużenia się. Jak korzystać z karty kredytowej w taki sposób, aby przynosiła nam jak najwięcej korzyści, a nie trzeba będzie zmagać się z wysokimi odsetkami?

Karta kredytowa, a karta debetowa
Na samym początku musimy rozróżnić te dwa pojęcia, ponieważ wbrew powszechnej opinii nie oznaczają one tego samego produktu lub oferty. Kartę debetową otrzymuje każdy właściciel rachunku bankowego - dzięki niej mamy dostęp do swojego konta, a więc możemy wybierać pieniądze z bankomatów czy płacić nią w sklepie. Natomiast karta kredytowa jest rodzajem pożyczki, do której można ustalić swój limit. Środki, które są dostępne na koncie karty kredytowej, należą do banku, dlatego później musisz je zwrócić. Limity zaciągnięte na karcie kredytowej możesz spłacać nawet po kilku miesiącach od dokonanej transakcji. Aby móc dalej korzystać z karty, musisz na bieżąco spłacać wysyłane Ci przez bank informacje o aktualnym zadłużeniu. 

Okres bezodsetkowy
Niezwykle ważnym pojęciem związanym z kartą kredytową jest okres bezodsetkowy. A więc, jeżeli będziesz pilnował terminu spłaty zadłużenia, możesz nie zapłacić ani złotówki odsetki. Decydując się na kartę, ustalasz okres rozliczeniowy, a więc do którego dnia miesiąca, bank będzie naliczał wykonane przez Ciebie transakcje. Zatem, jeżeli korzystając z okresu bezodsetkowego, spłacisz cały dług, a nie kwotę minimalną, która została Ci przedstawiona w zestawieniu, do spłacanej przez Ciebie kwoty nie zostaną naliczone żadne odsetki. 

Awaryjne sytuacje
Z karty kredytowej, warto skorzystać kiedy szybko potrzebujesz większej sumy pieniędzy, a więc chcesz kupić nowy telewizor, drogie leki czy udać się w orientalną podróż. W razie jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacji masz przy sobie kartę kredytową, z której możesz swobodnie skorzystać, a gdy będziesz miał odpowiednią ilość pieniędzy, bez problemu spłacisz swoje zobowiązanie. Jednakże pamiętać, aby nie płacić kartą kredytową za przedmioty codziennego użytku, ponieważ spłata zadłużenia następuje dopiero po pewnym czasie, a więc później możesz złapać się za głowę, gdy zobaczysz podsumowaną kwotę Twoich codziennych wydatków. 

Jak uniknąć opłat?
Przy zawarciu umowy z bankiem dokładnie zapoznaj się z ich wymaganiami, ponieważ jeżeli nie spełnisz odgórnych warunków banku, wciąż mogą zostać naliczone Ci opłaty. Zazwyczaj za kartę kredytową pobierane są opłaty roczne, z których klienci banku są zwolnieniu po dokonaniu transakcji na określoną przez bank kwotę. Banki najczęściej oferują karty z limitem do kilku tysięcy złotych, jednakże pamiętaj, że co miesiąc nie musisz tego limitu wykorzystywać - wydawaj tylko taką kwotę z kardy kredytowej, którą będziesz mógł swobodnie spłacić. 

A co z bankomatami?
Potrzebujesz szybko wybrać gotówkę, ale nie masz przy sobie karty debetowej? Jeżeli chcesz wypłacić pieniądze z bankomatu, wykorzystując kartę kredytową, musisz liczyć się z potężną prowizją. Musisz pamiętać, że karta kredytowa przede wszystkim służy do transakcji bezgotówkowych. Kartą kredytową lepiej płacić za zakupy niż traktować ją jako środek do wypłaty gotówki. 

Promocyjne warunki
Za pomocą karty kredytowej często możesz zapłacić mniej w wybranych sklepach, jak również przystąpić do różnorodnych programów concierge, a więc związanych z usługami rezerwacyjnymi. Niektóre banki oferując kredyt hipoteczny, obniżają punkt procentowy, po skorzystaniu z usługi karty kredytowej. 

Dodaj komentarz

Sabina
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Karta kredytowa już kilka razy uratowała mnie w awaryjnych sytuacjach.

Natalia
Dodano:
0
0

Nie wyobrażam sobie życia bez karty kredytowej. Zwłaszcza w czasach pandemii jest to bezpieczniejsze niż płatności gotówkowe. Wiele sklepów oferuje tylko płatności kartą.

Dominika
Dodano:
0
0

Jeśli nie zrobię określonej liczby transakcji za pomocą karty kredytowej, bank nalicza mi pewną opłatę. Zawsze staram się spełnić te płatności.

Milena
Dodano:
0
0

Skorzystałam z promocyjnych warunków dla studentów. Bardzo się opłaca.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

praca marzeń!
praca marzeń!
Polecam zabiegi u doktor Pardy.
Dobrze mieć zaufanego i skutecznego prawnika. Taka osoba...
Świetna książka - ma w sobie masę porad jak dobrze sprzedać...
Dużo się dowiedziałam dzięki tej publikacji.
Stworzenie unikalnego CV jest bardzo pomocne, zwłaszcza te z...