Najlepsze Porady Dom i OgródJak odnowić stare meble?
ocena (/0):

Jak odnowić stare meble?

berlin-1571046-1920.jpg @unsplash

Ile razy mieliście ochotę pozbyć się starego zużytego mebla? Albo widzieliście na targach staroci pieką szafę ale była bardzo zniszczona i baliście się, że nie poradzicie sobie z jej odnowieniem? Tak na prawdę wystarczy odrobina dobrych chęci aby zmienić starocia w niepowtarzalne dzieło sztuki. Coraz modniejsze stają się techniki odnawiania starych mebli, nie ma problemu z otrzymaniem potrzebnych materiałów takich jak farby czy kleje. Watro zapoznać się z prostymi technikami i samemu podjąć się się tego wyzwania.
Rodzaj podjętych przez nas działań będzie zależał od tego czy mebel jest drewniany czy pokryty okleiną, folią lub laminatem.


Meble drewniane

Meble drewniane@unsplash

Musimy zacząć od usunięcia starego lakieru lub farby z drewna. Możemy zrobić to za pomocą papieru ściernego, opalarki (pod wpływem ciepła stara powłoka zmięknie) lub specjalnej chemii. Jeśli wybierzemy farbę kredową będziemy mogli ominąć etap usuwania starej powłoki - mebel będzie można pokryć farbą jedynie po zmatowieniu powierzchni. Gdy już usunęliśmy starą powłokę mamy do wyboru pozostawienie widocznych słojów drewna lub pokrycie farbą o jednolitym kolorze. W tym pierwszym przypadku mamy do wyboru zabezpieczenie powierzchni za pomocą lakieru, wosku lub oleju. W tym drugim: zastosowanie farb akrylowych bądź ftalowych. 

Meble pokryte okleiną

Meble pokryte okleiną@unsplash

Zanim zaczniemy malować nasza powierzchnię, musimy ją odpowiednio przygotować. Niezbędny do tego będzie papier ścierny którym przecierami powierzchnię wzdłuż nadrukowanego wzoru - w ten sposób nie zarysujemy powierzchni. Następnie pokrywamy ją farbą podkładową - jest konieczna, bez niej właściwa warstwa farby nie będzie się trzymać powierzchni i po jakimś czasie zacznie odpryskiwać. Następnie za pomocą wałka pokrywamy mebel farbą właściwą - potrzebne mogą okazać się trzy lub cztery warstwy. Na koniec dla utrwalenia efektu możemy nałożyć lakier.

Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić nasz mebel i nadać mu niepowtarzalnego charakteru możemy zastosować szablony. Możemy kupić gotowy lub zrobić samodzielnie wycinając z papieru za pomocą nożyka. Następnie należy przyłożyć go do powierzchni i nałożyć na puste przestrzenie farbę za pomocą dobrze odciśniętej gąbki.

 
Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Najciekawsze

Podobne