09.02.2024

Jak przepisać umowę prądu na siebie?

Jak przepisać umowę prądu na siebie?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij

Przeprowadzasz się? Zamieszkanie w nowym miejscu wymaga od Ciebie nie tylko przeniesienia do niego swoich rzeczy czy urządzenia wnętrz zgodnie z własnym stylem. Niezbędne jest również załatwienie kilku spraw formalnych, związanych z usługami, umowami i wszystkimi formalnościami świadczącymi o tym, że mieszkanie zmieniło właściciela. Jedną z takich procedur jest przejęcie licznika prądu i podpisanie nowej umowy na energię elektryczną. Jak to zrobić? Czy to jest skomplikowane? Wyjaśniamy!


Licznik prądu – do czego służy i dlaczego trzeba go przepisać na nowego właściciela?

Urządzenie pomiarowo-rozliczeniowe montowane w niemal każdym budynku, popularnie zwane licznikiem prądu – jaki jest cel jego działania? To dzięki niemu możliwe jest dokonywanie precyzyjnych rozliczeń związanych z poborem energii elektrycznej w danym lokalu czy obiekcie. Sprzedawca prądu regularnie spisuje wartość zużycia i na tej podstawie wystawia rachunki za energię, które płaci właściciel budynku czy mieszkania. No właśnie, a dlaczego akurat on? Sprawa jest prosta, to zwykle właściciel lub osoba zarządzająca lokalem są najbardziej zainteresowani by w danym obiekcie był dostęp do prądu. Regulowanie płatności jest zaś warunkiem nieprzerwanych dostaw.

Faktury za prąd są wystawiane na osobę, która podpisała umowę oraz na którą przepisany jest licznik. Jeśli więc nowemu właścicielowi mieszkania zależy na tym, by otrzymywać rachunki i tym samym utrzymywać w domu działającą lodówkę czy oświetlenie, konieczne będzie dopełnienie formalności ze sprzedawcą energii. Na szczęście proces ten nie jest skomplikowany, a załatwianie sprawy nie trwa długo.

Jak przejąć licznik nie wychodząc z domu?

Sprzedawcy prądu udostępniają kilka sposobów na przepisanie licznika energii elektrycznej. Można złożyć potrzebne wnioski i dokumenty osobiście lub np. przesłać je drogą mailową. Jednak warto zwrócić uwagę na metodę, która umożliwia podpisanie nowej umowy całkowicie zdalnie, za pośrednictwem dedykowanego portalu. Taki serwis, nazwany „Przejmij licznik”, stworzyło innogy Polska. Jak deklaruje sprzedawca energii używając go można załatwić sprawę nawet w mniej niż 15 minut. Jak to możliwe?

 

Przepisanie licznika online polega na wypełnieniu formularza umieszczonego na portalu oraz w niektórych przypadkach załączeniu niezbędnych dokumentów. Na początek wybiera się jedną z trzech ścieżek – to, która będzie właściwa w danym przypadku, będzie zależało od tego, w jaki sposób lokal zmienił właściciela. Chodzi o to, czy mieszkanie zostało zakupione na rynku pierwotnym od dewelopera, na rynku wtórnym od poprzedniego właściciela, czy może lokal został odziedziczony po osobie zmarłej. Dlaczego to ważne? Ponieważ w każdym z tych przypadków niezbędne będzie załączenie innego rodzaju dokumentów w procesie. Dla przepisania licznika od poprzedniego właściciela będzie to np. protokół zdawczo-odbiorczy, zaś przy przejęciu po osobie zmarłej – akt poświadczenia dziedziczenia.

Usługa przepisania licznika prądu online bazuje na przejrzystym formularzu, który w kolejnych krokach wymaga od nowego właściciela mieszkania wpisania odpowiednich danych. Jakiego rodzaju są to informacje? To kolejno: dane na temat licznika, dotychczasowego właściciela oraz nowego właściciela. Informacje dotyczące zdającego są konieczne do tego, by sprzedawca prądu mógł dokonać ostatecznych rozliczeń i aby możliwe było rozpoczęcie nowej umowy z tzw. „czystą kartą”. Dlatego podaje się również aktualne wskazania licznika. Po wypełnieniu wymaganych w formularzu pól, następnym etapem jest wybór oferty prądu, która będzie stanowiła trzon nowej umowy energetycznej. W portalu przedstawianych jest kilka propozycji, które można łatwo porównać między sobą. Wybierać można zarówno spośród prostych ofert taryfowych, jak i umów zawierających dodatkowe usługi i wartości.

Ostatnim krokiem w procesie przepisania licznika online jest przesłanie formularza i potwierdzenie chęci podpisania umowy. To ostatnie odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Sprzedawca energii przesyła wiadomość załączając wszelkie niezbędne dokumenty i regulaminy. W wiadomości jest dodatkowo zawarty link, w który należy kliknąć jeśli chce się ostatecznie potwierdzić zamiar zawarcia umowy na zadeklarowanych warunkach. To element wieńczący procedurę zdalnego przepisania licznika.

Dlaczego lepiej podpisać umowę na prąd online?

Przepisanie licznika online za pośrednictwem dedykowanego portalu jest proste, a sama procedura przejrzysta i niesprawiająca problemów na żadnym z etapów. Załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu jest bardzo wygodną możliwością, dodatkowo dającą osobie przeprowadzającej się dużą elastyczność działania. Deklarowany przez sprzedawcę prądu czas, w jakim można dopełnić formalności jest całkowicie realny – jeśli ma się przygotowane potrzebne dokumenty, to wypełnienie formularza nie zajmie więcej niż 15 minut.

Dodatkowo cenne jest to, że jeśli ktoś potrzebuje jednak więcej czasu na zastanowienie czy zgromadzenie potrzebnych danych, to może przerwać wypełnianie formularza i wrócić do niego w ciągu 7 kolejnych dni, nie tracąc wpisanych do tej pory informacji. Ułatwieniem, szczególnie dla zajętych właścicieli mieszkań, jest to, że sprawę poprzez internetowy serwis można załatwić o dowolnej porze - w weekend, w nocy i w dzień świąteczny również. Przepisanie licznika i podpisanie nowej umowy przez internet to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Dobrze że funkcjonuje w tej formie i oszczędza czas przeprowadzających się nowych właścicieli mieszkań.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Teraz już wiem jak przepisać umowę prądu.
~Ada
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy porada Jak przepisać umowę prądu na siebie? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak przepisać umowę prądu na siebie?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak przepisać umowę prądu na siebie?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności