Najlepsze Porady Dom i OgródJak zrobić decoupage?
ocena (/0):

Jak zrobić decoupage?

berlin-1571046-1920.jpg @pixabay

Decoupage to bardzo popularna ostatnio metoda ozdabiania przedmiotów. Nic dziwnego, w końcu wykonane tą techniką motywy wyglądają jak namalowane przez prawdziwego artystę, a różne metody postarzania nadają unikalny styl retro. Tą metoda można ozdabiać przeróżne przedmioty, począwszy od drobiazgów takich jak zakładki do książek, deski do krojenia, pudełka, po sprzęty całkiem sporych rozmiarów jak np. meble.
Choć na pierwszy rzut oka ta technika może wydawać się trudna, to jak się za chwile przekonacie nie ma w niej nic skomplikowanego. Każdy przy odrobinie chęci może stworzyć swój oryginalny decupage'owy drobiazg, który może stanowić piękną ozdobę wnętrza lub też być znakomitym prezentem zrobionym od serca.
Zatem do dzieła!


Czego potrzebujemy?

Technikę decoupage można wykonywać na wielu różnych powierzchniach jednak dla początkujących najlepsze będzie drewno. Dobrze wchłania ono klej co ułatwia naklejanie wybranych motywów. Możemy się zdecydować na drewniane pudełko lub nawet deskę do krojenia którą powiesimy później na ścianie. Przedmioty przygotowane specjalnie do tej techniki znajdziemy w sklepach plastycznych. Tam też kupimy specjalne serwetki, farbę akrylową (najlepiej w jasnym kolorze), lakier do drewna, klej do decopage'u oraz płaskie pędzelki z syntetycznego włosia. Przyda nam się także papier ścierny o niskiej granulacji.

Jak to zrobić?

Najpierw musimy przygotować drewnianą powierzchnię przecierając ją do gładkości papierem ściernym. Następnie można pomalować ją farbą akrylową. Z serwetek wycinamy interesujący nas wzór i przykładamy do powierzchni przedmiotu. Następnie za pomocą pędzelka nakładamy klej na wierzch serwetki - przyklei on ją i zabezpieczy. Po wyschnięciu kleju nakładamy na całą powierzchnię lakier. Jeśli zależy nam na efekcie vintage możemy użyć specjalnego lakieru imitującego spękaną fakturę.
Do ozdobienia powierzchni możemy zamiast serwetek użyć też starych gazet, rysunków czy nadruków - ważne aby papier był cienki i dobrze wchłaniał klej.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Najciekawsze

Podobne