Najlepsze Porady KulinariaJak zawekować mięso w słoiku?

Jak zawekować mięso w słoiku?

Jak zawekować mięso w słoiku?

Jednym ze sprawdzonych sposobów na przedłużenie żywotności mięsa jest jego zawekowanie. Choć wydaje się to żmudnym i trudnym procesem można to zrobić szybko i sprawnie. Proces pasteryzacji mięsa jakim jest wekowanie przedłuża jego przydatność do spożycia. Polega ono na gotowaniu mięsa w słoikach z wieczkiem i gumową uszczelką. Ta metoda sprawdza się zwłaszcza w domach gdzie brakuje czasu na tradycyjne gotowanie obiadu każdego dnia. Wtedy wystarczy sięgnąć po słoik i na jego bazie przygotować sos z dodatkiem ziemniaków , ryżu lub makaronu by mięć gotowe, zdrowe i pyszne danie. Wekowanie to także doskonały sposób na powtórne przerobienie mięsa, które zostało nam, np. po świętach lub jakieś większej imprezie. W jaki sposób zawekować mięso w słoiku?


Wekowanie mięsa 

Proces wekowanie mięsa polega na trzykrotnym gotowaniu słoików z mięsem z zachowaniem jednodniowej przerwy pomiędzy każdym gotowaniem. To daje gwarancję pozbycia się z mięsa wszelkich bakterii, które mogłyby być groźne dla zdrowia. Długość gotowania zależy od wielkości słoika. O tym, że słoiki zostały poprawnie zawekowane będzie decydowało zassanie ich wieczek do środka. Cały proces wekowania nazywany jest tynderyzacją mięsa. 

Jakie mięso wybrać?
Najpierw należy przygotować mięso, które będziemy chcieli wekować. Może być to wołowina po burgundzku, galareta wieprzowa czy polędwiczki w sosie. Doskonale do wekowania nadają się także schab lub pieczeń bez sosu, które można zalać bulionem. 

Wekowanie mięsa krok po kroku 

Po wyparzeniu słoików i nakrętek należy włożyć do nich kawałki mięsa i zalać je sosem. Warto zostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni pod nakrętką. Następnie na dnie garnka należy położyć ściereczkę. Dzięki niej słoiki nie będą obijać się o dno i nie rozbiją się podczas gotowania. Po ustawieniu słoików w garnku należy je zalać wodą tak, by jej poziom nie sięgał nakrętek. W zależności od temperatury mięsa wlewamy do garnka chłodną lub gorącą wodę. Całość należy przykryć i gotować przez wskazaną ilość czasu. W przypadku słoików o pojemności 600 ml jest to 60 min, 40 min i 30 min. Po wygotowaniu słoiki wyjmujemy i odstawiamy do wystudzenia. Po upływie 24 godzin cały proces powtarzamy odpowiednio zmniejszając czas gotowania. Po trzecim gotowaniu i wystudzeniu weki są zrobione.

Zawekowane mięso można przechowywać przez pół roku. Należy je trzymać w chłodnym miejscu -najlepiej w piwnicy. 

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a...
coca cola to ściema - w coca coli jest bardzi mało kwasu...
na randkę idz tam gdzie nie ma ludzi
jak byś lubianym ? najlepsza porada - nie rób tego na siłę...
jabłka ususzone w suszarce do grzybów są najlepsze -...
pycha polecam!
super przydatne informacje. na pewno spróbuję :)
kocham ogórki kiszone