Najlepsze Porady RodzinaIle dać na wesele?

Ile dać na wesele?

Ile dać na wesele? Ile dać na wesele?

Państwo młodzi z okazji swojego ślubu otrzymują zwykle od gości podarunki. Niegdyś były to prezenty, które miały stanowić wyposażenie domu. Obecnie jednak odchodzi się od tej tradycji. Wiele par woli zamiast konkretnych przedmiotów woli otrzymać kopertę z pieniędzmi. Za zebraną kwotę często pokrywają koszty związane z organizacją wesela lub sami kupują to, co najpotrzebniejsze. Koperta z pieniędzmi jest również bardziej uniwersalna - nie trzeba tracić czasu na bieganie za prezentami i zastanawianie się czy spodobają się one nowożeńcom. Goście weselni często jednak mają z tym problem i zastanawiają się ile wypada włożyć do koperty. 


Za talerzyk 
Wiele osób podtrzymuje zdanie, że osoba idąca jako gość na wesele, powinna umieścić w kopercie tyle, aby zwróciło się "za talerzyk". Co kryje się właściwie pod tym pojęciem? Otóż młodzi, wynajmując salę weselną płacą za każdego gościa określoną sumę - najczęściej około 200 zł. Jeżeli idziemy więc na wesele z osobą towarzyszącą, kwota jaką powinniśmy dać parze młodej to 400 zł. 
Ten sposób nie jest jednak do końca miarodajny. Przede wszystkim organizacja ślubu i wesela to nie tylko koszt talerzyka. Do tego dochodzi jeszcze opłata ze zespół lub DJ'a, koszt obrączek, sukni ślubnej i wiele innych. Z drugiej strony, czy wesele z założenia powinno się zwrócić? Zazwyczaj jest to niemożliwe, a para młoda ma świadomość, że nie otrzyma w prezencie równowartości sumy, za którą zorganizowała wesele i na pewno nie oczekuje tego od swoich gości. 

Czy każdy daje tyle samo?
Przyjęło się zasadę, że w zależności od relacji z para młodą, wartość koperty powinna się różnić. Osoby o bliskim stopniu pokrewieństwa dają z reguły więcej. Z tego wynika, że najwięcej powinni podarować rodzice. Jednak w naszej kulturze często zdarza się, że to właśnie oni finansują całe wesele, albo jego dużą część. Następni w kolejce są chrzestni. Dają oni na ogół 1000 zł. Dziadkowie oraz rodzeństwo również muszą liczyć się ze sporym wydatkiem. Najczęściej przygotowują oni koperty z zawartością 500 zł. Pozostali krewni i znajomi wręczają sumę około 300-400 zł. 

Dać mniej czy nie przyjść wcale?
Powyższe kwoty są uśrednione i w zależności od stopnia zamożności można dać mniej lub więcej. Należy pamiętać, że wesele to nie biznes na którym państwo młodzi chcą zrobić interes lecz ich święto, które pragną celebrować wraz z gośćmi. Jesteś w trudnej sytuacji finansowej, a otrzymałeś zaproszenie od bliskiej osoby? Włóż do koperty tyle, na ile Cię stać. Niestety, to goście sami napędzają często mechanizm na zasadzie "kto da więcej". Spójrz na to z drugiej strony. Czy chciałbyś, aby bliski wujek nie przyszedł na Twój ślub ponieważ nie stać go, aby włożyć do koperty 400 zł? Lepiej jest dać mniej, niż nie przyjść na wesele i sprawiając tym samym przykrość młodej parze.

Dodaj komentarz


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a...
coca cola to ściema - w coca coli jest bardzi mało kwasu...
na randkę idz tam gdzie nie ma ludzi
jak byś lubianym ? najlepsza porada - nie rób tego na siłę...
karta do bankmatu i dziecko samo bedzie widziało gdzie traci...