Najlepsze Porady TechnologieJak zrobić screena na laptopie?

Jak zrobić screena na laptopie?

Jak zrobić screena na laptopie? jak zrobić screena?

Screen, czyli zrzut ekranu to zapis obrazu, który aktualnie wyświetlany jest na monitorze. Często takie zapisy wykorzystywane są w materiałach dydaktycznych lub pozwalają na podzielenie się jakąś informacją ze współpracownikami bądź znajomymi. Tworzenie screenów na laptopie jest bardzo użyteczną funkcją dostępną w każdym komputerze. Dzięki temu możemy w szybki sposób zapisywać i gromadzić informacje wyświetlane na danej stronie internetowej czy przechwycić zdjęcie, którego z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie zapisać. Dzięki screenom możemy również zachować wybrany kadr filmu. Screeny możemy wykonywać na kilka sposobów. Poniżej prezentujemy te najpopularniejsze


Screen bez programu 

Zrzut ekranu możemy wykonać w każdym komputerze bez potrzeby instalowania przeznaczonych do tego programów. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie do tego klawisza Print Screen, który znajduje się na klawiaturze. Pierwszym krokiem musi być jednak przygotowanie obrazu, który chcemy przechwycić. To co chcemy zapisać, musi wyświetlać się aktualnie na monitorze. Następnie należy przycisnąć wspomniany klawisz. Oznaczony jest często skrótem "PrtSc" i zlokalizowany jest nad przyciskiem "Insert". Podczas wykonywania screena na ekranie nie pojawia się żaden komunikat, co nie oznacza, że nic się nie dzieje. Obraz zapisywany jest w schowku. Aby go odtworzyć, potrzebny będzie program graficzny. Można użyć do tego Painta, który jest zainstalowany w każdym komputerze z systemem Windows. Po uruchomieniu programu wybieramy w menu obszar "edycja" i opcję "wklej". W polu roboczym pojawi się przechwycony obraz. Jeżeli chcemy zapisać tylko jego część, możemy go przyciąć przy użyciu odpowiedniego narzędzia. Teraz pozostaje nam tylko zapisać obraz w wybranym przez nas formacie. 

Jeżeli chcemy zapisać tylko jedno, aktualnie aktywne okno wykorzystajmy do tego kombinację klawiszy Print Screen + Alt. Dzięki temu zapisany obraz nie będzie zawierał programów otwartych w tle, a całość będzie prezentować się znacznie bardziej estetycznie. 


Jak szybko wykonać screena?

Przechwytywanie obrazu i przycinanie go w programie Paint może zając nieco czasu, w szczególności, kiedy mamy do wykonania dużą ilość takich screenów. Na szczęście w nowszych wersjach systemu Windows znajdziemy Narzędzie Wycinanie (Snipping Tool), dzięki któremu w szybki sposób zapiszemy tylko ten obszar, który nas interesuje. Program możemy znaleźć w Akcesoriach. Po jego uruchomieniu wystarczy zaznaczyć fragment ekranu, który jest nam potrzebny. Następnie ukaże nam się prosty edytor, w którym możemy dokonać drobnej modyfikacji obrazu bądź po prostu zapisać go w wybranym przez nas miejscu.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Staram się często czyścić swoją klawiaturę, polecam sprężone...
Bardzo przydatne urządzenie, mam i używam często.
Co jakiś czas wymieniać pastę termoprzewodzącą i kupić...
mam to - jest OK - mało miejsca zajmuje