Najlepsze Porady ZdrowieCzego nie pić podczas upałów?

Czego nie pić podczas upałów?

Czego nie pić podczas upałów? Napój

Podczas upalnej pogody należy przyjmować jak najwięcej płynów w celu uniknięcia odwodnienia oraz udaru cieplnego. Jednakże istnieją napoje, po które lepiej nie sięgać, gdy pogoda dopisuje aż nadto. W poniższym artykule dowiesz się, na jakie produkty warto zwrócić uwagę, a co lepiej sobie odpuścić. Paradoksalnie mówiąc, niektóre z tych napojów mogą przyczynić się do utraty płynów. Zalecane jest picie wody niegazowanej mineralnej z większą ilością sodu. Dietetycy polecają również świeżo wyciskane soki owocowe oraz warzywne (szczególnie warto zapoznać się z sokiem pomidorowym), jak i ciepłe herbaty ziołowe.


1. Alkohol
Upał, grill i... alkohol! Tak wygląda stereotypowe niedzielne popołudnie każdego polaka. Jednakże warto zastąpić alkohol innymi trunkami, które nie wpłyną w takim stopniu na nasze samopoczucie. Należy pamiętać, że alkohol powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co prowadzi do zmniejszenia wydolności układu krążenia. W efekcie możemy doznać wahania ciśnienia oraz zaburzeń rytmu serca. Szczególnie wódka, whisky oraz rum, prowadzą do odwodnienia organizmu, co może skutkować udarem.

2. Kawa
Kawa ma działanie moczopędnie, które zaburza równowagę elektrolitową. Dodatkowo z organizmu wypłukiwane są składniki mineralne, tj.: magnez i potas, których niedobór może zwiększyć ryzyko zawału lub udaru. Oczywiście nie jest konieczne całkowite odstawienie kawy, wystarczy ją rozsądnie ograniczyć.

3. Mocna herbata
Obecna w herbacie teina — odpowiedni kofeiny, również działa moczopędnie i pobudzająco. Picie dużej ilości mocnej herbaty może doprowadzić do wcześniej wspomnianych zaburzeń gospodarki elektrolitowej organizmu. Najwięcej taniny zawiera herbata czerwona oraz czarna.

4. Napoje energetyczne
W napojach energetycznych znajduje się duża ilość kofeiny. Spożywając takie drinki, ryzykujemy nadmierną utratę wody, a wraz z nimi cenne dla zdrowia minerały. Dodatkowo ogromne ilości cukru w napojach energetycznych spowalniają wchłanianie płynów przez organizm.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a...
coca cola to ściema - w coca coli jest bardzi mało kwasu...
na randkę idz tam gdzie nie ma ludzi
jak byś lubianym ? najlepsza porada - nie rób tego na siłę...
stosuje :) są efekty !!
mi pomaga oglądanie zdjęcia teściowej - nie ma nic lepszgo...
Mylicie napar z odwarem. Odwar uzyskuje się poprzez...
faceci też mają haluksy :)