Najlepsze Porady ZdrowieNa czym polega dieta KETO? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Na czym polega dieta KETO?

Na czym polega dieta KETO? @pixabay

KETO, a więc dieta ketogeniczna cieszy się ostatnimi czasy coraz większość popularnością - szczególnie na forach internetowych i social mediach, gdzie wiele osób wypowiada się o diecie pochlebnie, pokazując osiągnięte dzięki niej efekty. W dzisiejszych czasach coraz częściej mamy do czynienia z pojęciem epidemii otyłości, ponieważ z nadwagą zmagają się nie tylko dorośli, ale również coraz młodsze dzieci, które przez całe swoje życie musząc walczyć z kilogramami. Wpływ na szerzącą się otyłość ma nieustanny stres, niska aktywność fizyczna, a także szereg chorób współistniejących. Dieta keto jest jedną z odpowiedzi na wspomniany proces. Co musisz wiedzieć o diecie keto?


Dieta KETO, czyli...?
Dieta ketogeniczna pozwala w szybki sposób zredukować znaczną ilość tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym zachowaniu uczucia sytości oraz satysfakcji ze spożywanych posiłków. Na czym polega dieta keto? Przede wszystkim na zmianie proporcji związanych ze spożywanymi mikroskładnikami. W diecie keto głównym składnikiem odżywczym są tłuszcze, a więc ograniczeniu ulegną węglowodany, które mogą zostać zredukowane to jedynie 10-20%. Taka zmiana spożywania makroskładników wpłynie na gospodarkę hormonalną, a także na zmianę metabolizmu tłuszczu. 

Kto może przejść na KETO?
Dieta keto to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą osiągnąć swoją wymarzoną sylwetkę, a także dla sportowców, ponieważ przechodząc na dietę, możemy liczyć się ze stosunkowo szybkim pozbyciem się tkanki tłuszczowej. W codziennej diecie znacznemu ograniczeniu ulegają węglowodany, dlatego dieta keto może być z powodzeniem stosowana u osób z epilepsją oraz u dorosłych zmagających się z różnorodnymi zaburzeniami metabolicznymi, przewlekłym bólem czy nawet autyzmem. Dieta keto pozwala obniżyć poziom cukrów we krwi, dzięki czemu często wybierana jest przez cukrzyków. Na dietę keto powinny uważać kobiety w ciąży, ponieważ z badań wynika, że wysokotłuszczowa dieta może doprowadzić do procesów zapalnych w łożysku i przenikania cytokin do płodu. 

Zalety diety KETO
Dieta ketogeniczna często stosowana jest przy leczeniu różnorodnych schorzeń, ponieważ istnieją naukowe dowody, że pomagają w leczeniu zaburzeń motorycznych, schorzeń psychicznych, a także w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia. Od lat diety keto używa się w leczeniu epilepsji lekoopornej. Jakie są dodatkowe zalety diety keto? Przede wszystkim dieta ketogeniczna zmniejsza uczucie głodu, dlatego osoby, które chcą schudnąć, jedzą mniej ograniczając podaż kaloryczną. Kolejną zaletą diety ketogenicznej jest dostarczanie organizmowi produktów nieprzetworzonych. Dania przetworzone i fast foody przyczyniają się do chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy i otyłości. 

Czy dieta ketogeniczna ma jakieś wady?
Jeżeli będziemy stosować dietę ketogeniczną w sposób nieumiejętny może ona doprowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Jeżeli krótkotrwale wyeliminujemy węglowodany z naszej diety, możemy doświadczyć bóli głowy, nudności, zmęczenia, a także braku ogólnej koncentracji. Przebywanie na diecie ketogenicznej przez dłuższy czas może doprowadzić do niedoborów witamin oraz składników mineralnych, dlatego nie wolno zapomnieć o ich odpowiedniej suplementacji oraz kontrolowaniu swojego stanu zdrowia. Nierozważne stosowanie diety niskowęglowodanowej może przyczynić się do poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia, ponieważ w produktach zbożowych, warzywach i owcach znajduje się błonnik, który pomaga w pracy naszych jelit, jak również znajdują się w nich cenne witaminy, m.in. z grupy B, C oraz K, a także magnez, żelazo czy potas. W diecie ketogenicznej znacznie wzrasta spożycie tłuszczy, a więc należy kontrolować stan nerek oraz wątroby.

Co należy, a czego nie można spożywać na diecie KETO?
Od samego początku słyszymy, że dieta ketogeniczna polega na spożywaniu dużych ilości tłuszczów, jednakże co tak naprawdę powinniśmy na niej spożywać? Z naszego codziennego menu przede wszystkim powinniśmy wykluczyć pieczywo, ryż, makaron, wszelkiego rodzaju kasze, jak również ziemniaki. Eliminuje się oczywiście słodycze oraz większość owoców. Źródłem węglowodanów będą przede wszystkim warzywa. A co z tłuszczami? Dozwolone są oleje, oliwa, masło, a nawet smalec. Natomiast białko pozyskiwane jest przede wszystkim z ryb oraz z mięsa. 

Dodaj komentarz

Gosia
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Wiele dobrego słyszałam o diecie ketogenicznej.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

praca marzeń!
praca marzeń!
Polecam zabiegi u doktor Pardy.
Kto by pomyślał że s rośliny ozdobnej może być taki...
Ja po imprezie piję zawsze elektrolity kupione w aptece, od...
Potwierdzam, stosowałam witaminę E przez 2 miesiące i widać...
@Marek tutaj powinieneś znaleźć wszystkie aktualne informacje...